• Stop środkom uzależniającym

• Rady dla rodziców

Podane poniżej rady mogą pomóc Państwu

w uchronieniu Waszego dziecka przed zażywaniem środków uzależniających

1. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem o paleniu papierosów, piciu alkoholu i zażywaniu narkotyków.
          2. Rozwiewaj mity i koryguj błędne informacje, które dziecko uzyskało z różnych źródeł, najczęściej z telewizji i filmów.
          3. Wyjaśnij dokładnie dziecku, dlaczego nie powinno palić papierosów, pić alkoholu, używać innych środków uzależniających.
          4. Wybierz najlepszy moment na rozmowę z dzieckiem.
          5. Ucz się naprawdę słuchać tego, co dziecko do Ciebie mówi.
          6. Nawiązuj do wypowiedzi dziecka, aby pokazać, że je rozumiesz.
          7. Obserwuj twarz dziecka i język jego ciała.
          8. Wspieraj dziecko i dodawaj mu odwagi bez słów.
          9. Używaj odpowiedniej tonacji głosu, gdy odpowiadasz dziecku.
          10. W czasie rozmowy wtrącaj słowa i zwroty zachęcające dziecko do wypowiedzi, wskazujące na Twoje zainteresowania oraz staraj się podtrzymać rozmowę.
          11. Pomóż swemu dziecku polubić siebie.
          12. Udzielaj dziecku wielu pochwał – chwal wysiłek, a nie wyniki.
          13. Nie porównuj wysiłków Twojego dziecka z innymi.
          14. Jeśli korygujesz postępowanie dziecka, krytykuj jego działania, a nie osobę.
          15. Panuj na swymi negatywnymi emocjami (złością).
          16. Powierzaj dziecku konkretne działania.
          17. Okaż dziecku, że je kochasz.
          18. Pomóż swojemu dziecku rozwijać trwałe wartości.
          19. Bądź wzorem dla swojego dziecka.
          20. Pomóż swojemu dziecku radzić sobie z presją rówieśników.
          21. Ucz dziecko cenić indywidualność innych ludzi.
          22. Wyjaśnij dziecku czym jest przyjaźń.
          23. Daj dziecku wsparcie, aby umiało powiedzieć NIE i zachęcaj do sprawdzania w praktyce, jak mówić NIE.
          24. Poznaj fakty o paleniu papierosów, piciu alkoholu i zażywaniu narkotyków przez młodzież – w tej sprawie musisz być ekspertem.
          25. Stwórz własny kodeks rodzinny.
          26. Zachęcaj swoje dziecko do zdrowej i twórczej aktywności, a także do uczestnictwa w różnych zajęciach szkolnych.
          27. Współdziałaj z innymi rodzicami.
          28. Wiedz, co zrobić, gdy podejrzewasz, że Twoje dziecko pali papierosy, pije alkohol, zażywa narkotyków.