• Dyscyplina

• Ustal reguły i dopilnuj,
          by były przestrzegane

Dzieci uwielbiają wszelkie zasady , wbrew pozorom lubią żyć w uporządkowanym świecie. Zauważ, że gdy zaczynają w coś grać, najpierw ustalają reguły gry. A zatem nie ma wątpliwości, że ustalenie reguł postępowania w domu ułatwi życie całej rodzinie, skończą się problemy z dyscypliną.

Kiedy dziecko po przyjściu ze szkoły zasiada przed telewizorem, powiedz: „Najpierw lekcje. Tak się umówiliśmy”.

Jeśli faktycznie była taka umowa, dziecko prawdopodobnie zasiądzie do lekcji bez większych protestów, ale jeśli w twojej rodzinie zasady jeszcze nie zostały ustalone, skorzystaj z naszych wskazówek:

o       Zastanów się, czy zasada, którą chcesz wprowadzić, jest realna, możliwa do wyegzekwowania. Jeśli ma to być zasada dotycząca całej rodziny, pomyśl zawczasu, czy wszyscy członkowie rodziny mogą się di niej dostosować. Pamiętaj, że na samym początku natkniesz się na protesty.

o       Zacznij od pojedynczej zasady. Porozmawiaj o tym z dzieckiem, poinformuj, że wprowadzasz w życie daną regułę. Uzasadnij, dlaczego jest to takie ważne. Nie ulegaj emocjom, mów spokojny m głosem.

o       Bądź twardy. Jeśli dziecko nie przestrzega reguł, wyciągnij konsekwencje. Możesz wyłączyć telewizor lub odesłać swą pociechę do jej pokoju, by posiedziała w ciszy.

o       Nie dyskutuj. Zasada to zasada. Musi minąć trochę czasu, zanim dziecko się do niej przyzwyczai, ale w którymś momencie z pewnością zacznie się do niej stosować.

JEŚLI KOCHASZ DZIECKO,
          NIE POZWALAJ MU NA WSZYSTKO

Nie dopuścisz do tego, żeby dziecko bawiło się ogniem. Nigdy nie pozwolisz mu skoczyć z mostu. Jednak kiedy przychodzi do ustanowienia ograniczeń w życiu codziennym, niektórzy rodzice dają za wygraną.

Czasami chcą bronić swoich dzieci przed porażką. Albo są po prostu zmęczeni i nie mają ochoty na kłótnie.

Jednak wyznaczanie granic dziecku to jedno z Twoich najważniejszych zadań. Przestrzeganie zasad pomoże dziecku nauczyć się dyscypliny, niezbędnej do wypełniania zadań i koncentracji na zajęciach. W rezultacie będzie miało większe szanse w szkole.

Oto parę sposobów:

• zacznij od zachowań, które są dla Ciebie szczególne ważne. Zasady na nic się nie przydadzą, jeśli nie będziesz ich przestrzegać. Jeśli denerwuje Cię, że Twoja pociecha rzuca ubrania na podłogę, zacznij właśnie od tego.
          • Porozmawiaj z dzieckiem o zasadach. Wyjaśnij, dlaczego są ważne. Zacznij od prośby o pomoc, nie zaprowadzaj od razu reżimu!.
          • Uświadom dziecku, z jakimi konsekwencjami łączy się nieprzestrzeganie zasad. „Jeśli nie będziesz zbierać ubrań z podłogi, nie będę ich prać”.
          • Konsekwentnie przestrzegaj zasad. Kiedy je ustanowisz, musisz się do nich bezwzględnie stosować. W przeciwnym razie dziecko przestanie ci wierzyć.

CZY POTRAFISZ NAUCZYĆ DZIECKO DYSCYPLINY?

Oto test, który pomoże Ci ocenić, jak sobie radzisz z wpajaniem dziecku dyscypliny.

Przyznaj sobie:

5 punktów, jeśli pytanie dotyczy cię w stu procentach,

0 punktów, jeśli w ogóle Cię nie dotyczy

1-4 punktów za wynik pośredni

1. Rozmawiamy o zasadach, zanim pojawi się problem
          2. Staram się podsuwać dziecku rozwiązania, a nie tylko zakazywać.
          3. Podsuwam dziecku określenia jego nastroju, na przykład: „jest Ci smutno”, „gniewasz się”
          4. Kiedymoje dziecko zachowuje się grzecznie, chwalę je.
          5. Staram się zachować spokój, kiedy moje dziecko jest niegrzeczne.         Nie tracę panowania nad sobą.

Teraz podsumujmy punkty:

Ponad 20 punktów- utrzymanie rozsądnej dyscypliny domu nie sprawia Tobie większych trudności,

15-19 punktów- wynik przeciętny

poniżej 15 punktów- postaraj się, żeby nauka dyscypliny stała się dla Twojego dziecka pozytywnym przeżyciem.