• Motywacja

• Rodzice i szkoła – wspólnie można więcej !

/motywacja/

Jak ważne są wytrwałość i sumienna praca.

Są sposoby, by wpoić dziecku wiarę we własne możliwości. Mów do swojego dziecka, gdy widzisz, że ma z czymś kłopoty, gdy mu coś nie wyszło:

·        Jestem przekonany, że sobie z tym poradzisz, jeśli spróbujesz jeszcze raz

·        Wiem, że ciężko pracowałeś nad ortografią. Musisz nauczyć się jeszcze tej reguły i będzie dobrze.

·        Jestem pod wrażeniem twojej rzetelnej pracy! Chyba nie zamierzasz się poddać?

·        Jeśli popracujesz nad wypracowaniem każdego dnia, po tygodniu sam będziesz zaskoczony wspaniałymi rezultatami.

Jeśli mówisz o tym, co sam zrobiłeś, pamiętaj, by wysyłać dziecku te same sygnały. Gdy syn  lub córka patrzą z podziwem, jak sprawnie i szybko piszesz na maszynie czy na komputerze, uświadom im ,że trenujesz to np. od piętnastego roku życia. A kiedy skończysz malować pokój, podkreśl że mimo zmęczenia jesteś z siebie dumny, że jesteś szczęśliwy.

Rodzice potrafią zwiększyć wewnętrzną
          motywację dziecka

Pamiętasz, jak twoje dziecko uczyło się chodzić? Wkładało w to tyle wysiłku i ….

lądowało na podłodze! Ale w końcu zrobiło samodzielnie pierwszy krok. I to wcale  nie po, żeby dostać nagrodę, tylko dlatego, że samo tego chciało. To jest właśnie wewnętrzna motywacja, z którą rodzi się  każdy człowiek.

Niestety, czasami zdarza się i tak, że nie ma ona wpływu na stopnie, które twoja pociecha przynosi ze szkoły. To samo dziecko może godzinami podrzucać piłkę, a znudzić się już po pięciu minutach rozwiązywania zadania z matematyki. W takich sytuacjach rodzice zwykle zachęcają pociechę do nauki nagrodami – dodatkowym oglądaniem telewizji, większą ilością wolnego czasu….

Jednak takie nagradzanie działa tylko na krótką metę. Znacznie lepiej jest obudzić w dziecku jego wewnętrzną motywację. Oto, co możesz zrobić.

Ø      Zawsze chwal wysiłki dziecka. Powiedz mu, że świetnie poradziło sobie ze swoim zadaniem i że doskonale wiesz, jak było mu ciężko, dlatego tym bardziej jesteś z niego dumny.

Ø      Dawaj dobry przykład. To, w jaki sposób radzisz sobie zarówno z sukcesami, jak porażkami, stanie się dla dziecka dobrą nauką.

Ø      Ogranicz nagrody. Zwykle uśmiech lub przytulenie w zupełności wystarczą.

Ø      Pomóż dziecku rozwiązywać problemy. Zamiast natychmiast je wyręczać, poproś, by zastanowiło się,  jak może wybrnąć z danej sytuacji.

Jak sprawić , by dziecko było pewne siebie?

Poczucie własnej wartości

Dzieci w wieku siedmiu , ośmiu lat często stają się nieśmiałe.

Odzywa się w nich wewnętrzny głos, który krytykuje wszystko , co robią. Zaczynają sobie mówić na przykład: ”Ale głupio zrobiłem. Nie umiem czyta c- jak jakiś matoł”.

Pomóż dziecku rozwinąć pewność siebie. Nie krytykuj go za to, że się martwi lub czuje niepewnie. Zamiast tego dawaj mu często odczuć, że uważasz go za naprawdę fantastycznego małego człowieka.

Postępuj z dzieckiem łagodnie. Bądź opanowany i stale dodawaj mu otuchy. Dzięki temu jego wewnętrzny głos będzie mu mówił same dobre rzeczy!

Zachęcaj  dziecko do pomagania innym

Pomaganie innym jest pod wieloma względami korzystne dla dzieci. Uczą się nowych zachowań, więc mogą się poczuć bardziej pewne siebie. Uczą się także życzliwości.

Badania dowodzą, że dzieci, które pomagają innym, są bardziej odpowiedzialne. Poważniej traktują naukę i inne sprawy.

Twoje dziecko może zacząć pomagać właśnie w szkole. Możesz dać mu przykład, osobiście zgłaszając się do pomocy. Poproś nauczyciela o wskazanie, w czym możesz  pomóc. Niech Twoje dziecko także się zaangażuje.

Spytaj dziecko, jak może pomóc. Czy może:

• dbać o klasowe rośliny,
          • zajmować się klasowym akwarium,
          • zaopiekować się nowym uczniem,
          • zorganizować wymianę używanych książek