Wrzesień

Witamy w nowym roku szkolnym J. Pierwszy miesiąc w świetlicy szkolnej upłynął nam pod hasłem: „Poznajmy się”. Staraliśmy się poznać siebie nawzajem i serdecznie przywitać nowych uczniów. Przypomnieliśmy zasady panujące w świetlicy. Pierwszoklasiści już znają regulamin świetlicy szkolnej. Dowiedzieli się jak będziemy wspólnie spędzać czas. Rozmawialiśmy o znakach drogowych. Wybraliśmy się na spacer wokół szkoły. Na przejściu dla pieszych przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznego poruszania po drogach. Po powrocie wykonaliśmy w grupach prace plastyczne, przedstawiające drogę do szkoły. Powitaliśmy jesień, dla której wykonaliśmy z przyniesionych przez dzieci szmatek, łatek, wełny, krepy 6 portretów „Pani Jesieni”.

Październik

W świetlicy poruszyliśmy temat grzybów. Z książką w ręce uczyliśmy się rozpoznawać grzyby jadalne i trujące. Metodą wydzieranki, wyklejanki wykonaliśmy prace plastyczne przedstawiające dary jesieni. W naszej świetlicy nie zabrakło także czasu na zabawy ruchowe. Wykorzystując piękną pogodę, spędzaliśmy czas na placu zabaw, graliśmy w piłkę nożną i zbijaka, bawiliśmy się chustą animacyjną. Tańczyliśmy do rytmów muzyki. Codzienność wypełniały nam gry stolikowe, planszowe, układaliśmy klocki, bawiliśmy się na dywanie. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej dzieci wykonały portrety pracowników szkoły, które ozdobiły naszą gazetkę. W celu zachęcenia dzieci do czytania i wypożyczania książek, podjęliśmy współpracę z biblioteką szkolną. Czytaliśmy: „Mity greckie” , które bardzo zainteresowały uczniów. Dzieci uważnie słuchały, odpowiadały na pytania dotyczące treści, chętni wykonali ilustracje.

Listopad

Listopad przywitaliśmy w patriotycznym nastroju. W związku z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowaliśmy dla klas trzecich konkurs wiedzy o Polsce: „Kocham Cię Polsko”. Dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej również mogły sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując testy historyczne. Dla ojczyzny z papieru kolorowego wykonaliśmy serduszka, polskie flagi i kotyliony. Kolorowaliśmy polskie godło, krajobrazy i naturę. Poznaliśmy legendę: „Toruńskie pierniki”, a następnie samodzielnie według własnego pomysłu lukrowaliśmy ciasteczka. 9 listopada o godzinie : 11.11 w ramach akcji: „Rekord dla NIEPODLEGŁEJ” zorganizowanej przez MEN wspólnie ze społecznością szkolną uroczyście odśpiewaliśmy hymn narodowy.

Pamiętaliśmy o naszych pluszowych przyjaciołach, którzy 25 listopada mieli swoje święto. Zorganizowaliśmy konkurs plastyczny: „Mój przyjaciel miś” , wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i małe upominki. 3 najładniejsze prace zostały wyróżnione i dodatkowo nagrodzone.

Mimo chłodu za oknami, zgodnie z hasłem: „Ruch to zdrowie” postanowiliśmy spędzić aktywnie jesień, organizując zajęcia sportowe w małej sali gimnastycznej lub na świeżym powietrzu. W grupach wykonaliśmy z papieru kolorowego plakaty do haseł: „Sport to zdrowie” , „Rodzina jest najważniejsza” , „Zdrowo jem, dużo wiem” , „Ubieram się stosownie do pogody”.

W listopadowe dni w naszej świetlicy często: układaliśmy puzzle, graliśmy w gry planszowe, odrabialiśmy zadania domowe, czytaliśmy na dywanie książki z biblioteki szkolnej, a 30 listopada przypomnieliśmy tradycję Andrzejek.

Włączyliśmy się w akcję społeczną: „ Marzycielska poczta”. Akcja polega na wysyłaniu tradycyjnych listów, kartek do ciężko chorych dzieci, dla których takie przesyłki są bezcenne w walce z chorobą. Wysłaliśmy własnoręcznie zrobione kartki do Filipa, Wiktorii, Pawełka życząc im: szybkiego powrotu do zdrowia, siły w walce z chorobą i WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA.

Ewa Adamczak

Grudzień

Grudniowe dni upłynęły nam na przygotowaniach do świątecznego występu: „Spotkanie z kolędą” . Uczyliśmy się śpiewać i grać kolędy na flecie i dzwonkach, pięknie recytować wierszyki, opracowaliśmy choreografię do piosenki „Merry christmas”. 19 grudnia zaprosiliśmy klasy 1-3 oraz klasy ze szkoły życia na nasz świąteczny występ. Wszystkim obecnym bardzo podobało się przedstawienie.

Rozmawialiśmy o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia. Przypomnieliśmy tradycje i obyczaje. Kolorowaliśmy, malowaliśmy świąteczne obrazki, zdobiliśmy choinki z papieru kolorowego, wykonaliśmy Świętego Mikołaja z waty i papieru kolorowego. Z masy porcelanowej zrobiliśmy ozdoby na świąteczny kiermasz.

17  grudnia w naszej świetlicy pojawiła się prawdziwa, pachnąca choinka, którą ozdobiliśmy własnoręcznie wykonanymi ozdobami. Relaksowaliśmy się przy dźwiękach świątecznych piosenek, a na dywanie czytaliśmy: „Bajki pod choinkę”, dzięki tremu poczuliśmy atmosferę Bożego Narodzenia.

Pozdrawiamy świątecznie, załączając najlepsze życzenia noworoczne.

Szczęśliwego Nowego Roku!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć  w albumie fotograficznym szkoły.