• Organizacja pracy

        • Dlaczego dziecko powinno pomagać w domu?
           Poczucie odpowiedzialności

           

           

                       Jakie cechy powinno mieć , według rodziców, każde dziecko?

                 Zgodnie z przeprowadzonymi ostatnio badaniami, należą do nich: opanowanie, samodyscyplina, uczciwość, samodzielność oraz….dokładanie wszelkich starań, by przynosić dobre stopnie. Rodzice wierzą, że właśnie dzięki tym cechom ich pociechy wyrosną na odpowiedzialnych ludzi. Zapewnią one również dzieciom bezpieczeństwo i uchronią je przed kłopotami.

           

           Najlepszym sposobem na nauczenie dziecko odpowiedzialności jest przydzielenie mu obowiązków domowych. Poniżej znajdziesz skuteczne rady, jak zachęcić pociechę do pomagania w domu.

           

          §         Wyznacz dziecku zadania odpowiednie dla  jego wieku, np.: podlewanie kwiatków, zmywanie naczyń, pomoc przy gotowaniu. Może ono także poczytać młodszemu rodzeństwu, zrobić sobie samo kanapki do szkoły, pościelić łóżko.

          §         Połącz obowiązki z nagrodami. Powiedz, np.: Do twoich obowiązków należy ścielenie łóżka oraz karmienie kota. Jeśli dobrze się z nich wywiążesz, w niedzielę będziesz mógł…..    Niech twoja pociecha powie, czy zgadza się na taki układ i akceptuje wszystkie warunki waszej umowy. Upewnij się, że twoja pociecha wie, czego od niej oczekujesz. Dokładnie jej wytłumacz. Powiedz i pokaż, co należy do jej obowiązków.

          §         Zróbcie listę prac domowych. Niech dziecko codziennie zaznacza to, co zrobiło.

          §         Zawsze dotrzymuj słowa.

          §         Chwal i nagradzaj pociechę za wywiązanie się z jej obowiązków. Ale tylko wtedy, gdy zrobiła wszystko do końca!

           

          GRY I ZABAWY

          UCZĄ KOLEŻEŃSTWA

           

           

          Dzieci są w naturalny sposób skupione na sobie. Żyją jakby wśród luster. Widzą tylko własne odbicie, myślą tylko o sobie. Jeśli mają się stać wrażliwymi, życzliwymi ludźmi muszą się nauczyć dostrzegać uczucia i potrzeby otoczenia.

          Co możesz zrobić, aby pomóc swojemu dziecku dostrzegać innych”

          • Zagraj w spostrzegawczość. Np. w podróży lub podczas pobytu w nieznanym miejscu poproś dziecko, by zamknęło i zasłoniło oczy. Sprawdź czy potrafi opisać otoczenia, w którym się znalazło.
          • Znajdź zdjęcia w gazetach przedstawiające różne sytuacje. Na zmianę przyglądajcie się im i próbujcie określić, o czym mogła myśleć osoba na zdjęciu. Zacznijcie od cech fizycznych. Jest jej zimno czy ciepło? Potem wyobraźcie sobie, co mogła czuć.
          • Bądźcie wyczuleni na potrzeby innych. Niech Twoja rodzina dostrzega ludzi potrzebujących pomocy. Porozmawiajcie o tym, jak możecie im pomóc.

          Jeśli Twoje dziecko zorientuje się, że jego kolega się boi, powinno mu pomóc. Jeśli ktoś z jego klasy jest niepewny siebie, powinno go za coś pochwalić. Jeśli wie, że w jego klasie jest ktoś samotny, powinno z nim porozmawiać lub wciągnąć do jakiejś grupy. Pochwal dziecko, jeśli stara się pomóc kolegom.

           

           

          Nie przeciążaj dziecka zajęciami pozalekcyjnymi
          CZAS WOLNY

           

           

          Niektóre dzieci przez cały dzień pędzą z jednych zajęć na drugie: piłka nożna, kursy językowe, basen, kółko komputerowe, karate…. Ich życie – i życie rodziców – jest pełne pośpiechu.

          Wielu rodziców już postanowiło zwolnić tempo. Dając dzieciom więcej czasu. przekonali się, że z ich życia znikło napięcie. Teraz mogą pełniej cieszyć się obecnością dzieci.

          Co możesz zrobić, aby bez przerwy nie ścigać się z czasem?

          v     Wybieraj rozważnie. Niektóre rodziny wyznaczają granice, na przykład pozwalając dzieciom na uprawianie jednej dyscypliny sportowej w sezonie. Zanim zgodzisz się na następne „rozwojowe zajęcia”, zastanów się, co zyskasz dzięki nim? Czy korzyści warte są waszego czasu, energii, stresu i pieniędzy?

          v     Ustal rodzinne priorytety. Dzieciństwo trwa tylko kilka lat. Niech twoje dzieci się nim nacieszą. Czas, jaki rodzina spędzą razem, jest równie ważny, jak zajęcia sportowe i kółka zainteresowań.

          v     Pomyśl o przyjemnościach. Dzieci i rodzice potrzebują ich tak samo – czy jest to pieczenie ciasteczek, czy obserwowanie chmur.

          v     Nie zapełniaj kalendarza do ostatniej godziny. Zostaw dzieciom trochę wolnego czasu, który zapełnią zgodnie z własną wolą.

          v     Nie zawsze trzeba być najlepszym. Czasem przebywanie wśród samych „asów” może powodować frustracje. Może zamiast siedzenia na ławce w pierwszej lidze twoją pociecha wolałaby grać z dziećmi, których umiejętności nie są tak wysokie?

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Grodzisku Wielkopolskim
      • 61 227 1240 Nowy główny nr/SEKRETARIAT 61 227 1259 FAX 61 227 1243 PEDAGOG 61 227 1244 ŚWIETLICA 61 227 1245 KUCHNIA 61 227 1246 PIELĘGNIARKA 61 227 1247 W-F 61 227 1248 POKÓJ NAUCZYCIELSKI 61 227 1251 PSYCHOLOG
      • ul.Chopina 26, 62 - 065 Grodzisk Wlkp. Poland
    • Logowanie