• Nietypowe problemy

        • Narady rodzinne bardzo zbliżają

                 Cotygodniowe narady rodzinne z pewnością bardzo was do siebie zbliżą. Podczas takich spotkań wszyscy członkowie rodziny mają możliwość okazania swych uczuć, ale też możliwość wzajemnego wsparcia. Rodzice mogą przy tej okazji przekazać dzieciom wiele wartości moralnych, nauczyć je odpowiedzialności. A dzieci – w gronie najbliższych, gdzie czują się bezpieczne – mogą nauczyć się walczyć o swoje prawa.

                      Aby narady rodzinne odnosiły jak najlepszy skutek, przestrzegajcie następujących zasad.

          v     Zaplanujcie przebieg  spotkania. Niech w ciągu tygodnia każdy członek rodziny zapisuje we wskazanym miejscu tematy, które chciałby poruszyć na zebraniu.

          v     Ustalcie reguły. Wyłączony telewizor i telefony. Nikt nie przerywa mówiącemu.

          v     Niech wasze narady odbywają się regularnie. Spotykajcie się co tydzień o tej samej porze .

          v     Nie przeciągajcie zebrań w nieskończoność. Piętnaście minut powinno wystarczyć.

          v     Każde spotkanie zacznijcie od czegoś miłego. Pochwalcie dzieci za ich osiągnięcia i dobre zachowanie.

          v     Dopilnujcie, by wszyscy brali w zebraniu czynny udział. Pozwólcie dzieciom jako pierwszym wyrazić swoje opinie, by nie sugerowały się zdaniem dorosłych.

          Dziecku z ADHD POMOŻE ŚWIADOME DZIAŁANIE RODZICÓW

          Przez ostanie dwa lata pani x zmagała się z rozczarowaniami i wyzwaniami spowodowanymi dolegliwością jej córki, znaną jako nieumiejętność koncentracji połączona z nadpobudliwością (ADHD). Ta samotna matka odkryła, że rodzice muszą pomóc nauczycielom zrozumieć zachowania dzieci z nieumiejętnością koncentracji. Rodzice muszą ściśle współpracować z nauczycielami. Oto kilka wskazówek dla rodziców:

          ü      Regularnie kontaktuj się z nauczycielem dziecka.

          ü      Poddaj dziecko specjalistycznym badaniom w zakresie diagnozy i leczenia nieumiejętności koncentracji połączonej z nadpobudliwością.

          ü      Jeśli dziecko bierze leki, połącz to z planem wprowadzania zmian w zachowaniu. Bardzo pomocna może okazać się metoda wykresów zachowań wraz z nagrodami za osiąganie celów.

          ü      Przeprowadzaj okresowe badania kontrolne u lekarza. Upewnij się ,że dziecko przyjmuje właściwe leki w odpowiedniej dawce.

          ü      Poświęcaj czas na słuchanie swego dziecka. Daj mu poznać, że  obchodzi cię i interesuje to , jak ono się czuje.

          ü      Planuj zajęcia na czas, kiedy dziecko jest dobrze wypoczęte. Pozwoli to uniknąć kłótni i innych stresujących sytuacji.

          ü      Spróbuj nawiązać kontakt z rodzicami dzieci nadpobudliwych. Ich doświadczenie i sprawdzone rady mogą być dla ciebie cennymi wskazówkami.

           

          ZDOLNY  ALE  LENIWY?

           

          Czasami rodzice podejrzewają swoje pociechy o lenistwo, jednak niewiele dzieci rodzi się z prawdziwą niechęcią do pracy.

          Jeśli dziecko nie wykorzystuje swojego potencjału, może cierpieć na pewne drobne uszkodzenia systemu nerwowego. Mają one wpływ na pamięć, język, zdolności ruchowe i organizacyjne.

          Problemem takich dzieci mogą być nie braki inteligencji, lecz niedostatki werbalne. Dzieci dotknięte takimi problemami nie potrafią przelać swoichmyśli na papier. Sam fizyczny akt pisania sprawia im problemy, podobnie jak interpunkcja, ortografia, a także odpowiedzi ustne.

          Mogą mieć problemy z planowaniem, koncentracją, pamięcią i doprowadzaniem zadań do końca.

          Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko ma problemy werbalne lub manualne, skontaktuj się z nauczycielem. Dziecko powinno się spotkać z pediatrą lub innym specjalistą.

          Ponadto musisz je nauczyć efektywnej pracy. W ten sposób pomożesz mu uzyskiwać lepsze rezultaty.

          • zachęcaj dziecko do wyrażania siebie. Zadawaj mu wiele pytań o jego ulubione zajęcia. Wymagaj, żeby odpowiadało pełnymi zdaniami.
          • interesuj się jego nauką.
          • Wyznacz mu stałą porę zajęć z czytania i pisania.
          • Pomagajmy w odrabianiu lekcji, lecz nigdy go nie wyręczaj.
          • Nie obciążaj go nadmiarem zajęć. Ogranicz zajęcia pozaszkolne do trzech dni w tygodniu.
          • Chwal je za wysiłek włożony w odrabianie lekcji, nie za stopnie. Wysiłek zależy od niego, oceny-nie.
    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Grodzisku Wielkopolskim
      • 61 227 1240 Nowy główny nr/SEKRETARIAT 61 227 1259 FAX 61 227 1243 PEDAGOG 61 227 1244 ŚWIETLICA 61 227 1245 KUCHNIA 61 227 1246 PIELĘGNIARKA 61 227 1247 W-F 61 227 1248 POKÓJ NAUCZYCIELSKI 61 227 1251 PSYCHOLOG
      • ul.Chopina 26, 62 - 065 Grodzisk Wlkp. Poland
    • Logowanie