• Cyfrowa Szkoła Wielkopolska@2020

•

„Cyfrowa Szkoła Wielkopolska@2020" -projekt pozakonkursowy realizowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli  w Poznaniu ze środków EFS

w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-20

/Działanie 8.1, Poddziałanie 8.1.3/

Szkoła zdeklarowała udział w podprojekcie:

Uczniowskie Laboratoria Informatyczne.

Podniesienie  jakości edukacji w szkołach podstawowych.

W ramach projektu zostaną zrealizowane:

• doskonalenie zawodowe dla nauczycieli w zakresie Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych
          • zajęcia pozalekcyjne z uczniami
          • wyposażenie szkoły w sprzęt niezbędny do rozwijania kompetencji cyfrowych uczniów-sprzęt mobilny dostosowany do potrzeb szkoły

Odpowiedzialni:

Prowadząca zajęcia - Pani Justyna Serwa

Koordynator projektu - Pani Sylwia  Włodarczyk – Brychcy

W roku szkolnym 2018/2019  grupa 16 uczniów z  klasy 6 i 8 brała udział   w projekcie „Cyfrowa Szkoła Wielkopolska@2020"- podprojekt Uczniowskie Laboratoria Informatyczne.  Podczas zajęć uczniowie zapoznali się  między innymi  z zasadami atrakcyjnego pisania informacji. Stosując poznane narzędzia stworzyli dwie gazetki online oraz ulotki. Niestety jedną gazetkę utraciliśmy, ponieważ portal mam.media.pl jest niedostępny.  Nie wszyscy uczniowie dobrze czuli się w roli redaktorów bądź dziennikarzy, dlatego tez część z nich zajęła się tworzeniem filmu. Dzięki ich owocnej pracy powstały dwa filmy- „Pomysł na nudę” oraz „Koniec szkoły – i co dalej?” Spotkania nie  mijały tylko na tworzeniu gazetek, ulotek i filmów. Wiele z nich poświeciliśmy nauce programowania. Po otrzymaniu sprzętu poprzez zabawę rozpoczęliśmy przygodę z programowaniem z Be Creo oraz Scottie Go!. W ramach projektu udało nam się również wyjechać na wycieczkę do Laboratorium Wyobraźni w Poznaniu, gdzie zwiedziliśmy wystawę Interaktywną   i „Experymentarium”,  w którym budowaliśmy i programowaliśmy roboty w oparciu o zestaw klocków oraz specjalistyczne oprogramowanie na licencji Lego. Korzystaliśmy również z Platformy Interaktywnej BIG Board do sterowania wirtualnym obiektem na ekranie. Wycieczka była bardzo udana i dostarczyła nam wielu wrażeń.

Projekt zakończyliśmy w maju bogatsi o umiejętności związane z redagowaniem tekstów oraz tworzeniem filmów. Poznaliśmy nowe narzędzia, które z pewnością wykorzystamy w przyszłości. Dzięki otrzymanym zestawom Ben Creo oraz Scottie Go zgłębialiśmy tajniki programowania.

Biorąc udział w projekcie „Cyfrowa Szkoła Wielkopolska@2020" nasza szkoła wzbogaciła się o 25 tabletów oraz aparat fotograficzny.

Justyna Serwa

Nasze prace: