APELE do rodziców

Dzieci również chorują na nowotwory

Objawy, których nie należy bagatelizować

1. Pojawiające się guzki w jakimkolwiek miejscu ciała

2. Zniekształcenie obrysów szyi, twarzy, tułowia i kończyn

3. Utrzymywanie się przez dłuższy czas chrypki, kaszlu

4. Powiększenie węzłów chłonnych (np. zgrubienia na szyi, pod pachą lub w pachwinie)

5. Zmiana wyglądu znamienia skórnego (powiększenie lub pogrubienie)

6. Zez, biały odblask ze źrenicy oka lub widoczna na fotografii zmiana w źrenicy

7. Powtarzające się krwawienia z gardła, nosa lub odbytu

8. Nawracające biegunki lub zaparcia stolca

9. Osłabienie, znaczne obniżenie masy ciała

10. Zmiany w zachowaniu dziecka

Rodzicu pamiętaj, że:

* nowotwory u dzieci występują stosunkowo rzadko ( 14 przypadków na 100 tys. dzieci)

* zdecydowana większość chorób nowotworowych u dzieci nie jest dziedziczna

* chorobą nowotworową nie można się zarazić

* wśród nowotworów wieku dziecięcego najczęściej stwierdza się białaczki, guzy ośrodkowego układu nerwowego i chłoniaki. Inne nowotwory to m in. guzy nerek, wątroby, kości i tkanek miękkich

* szczególnie niepokojące jest występowanie równocześnie kilku niecharakterystycznych objawów, które wcale nie muszą świadczyć o chorobie nowotworowej, ale wymagają dokładnego badania lekarskiego – dlatego nie należy opóźniać wizyty u lekarza

* lekarz po zbadaniu dziecka zleci badania, które mogą pozwolić na postawienie wstępnej diagnozy i podjęcie decyzji o skierowaniu do specjalisty

Jolanta Wawrzyniak

na podstawie opracowania Zespołu Lekarskiego

Onkologii i Hematologi Dziecięcej w Uniwersyteckim

Szpitalu Dziecięcym w Krakowie

PLECAKI POD KONTROLĄ

Rodzicu!

Zadbaj o to, aby Twoje dziecko nie uginało się pod ciężarem szkolnego tornistra!

Przy zakupie plecakazwróć szczególną uwagę na:

-        materiał z jakiego plecak jest wykonany, a tym samym wagę pustego plecaka;

-        szerokie, regulowane szelki, aby zapewnić swobodę przy zakładaniu i zdejmowaniu;

-        usztywnioną ściankę, która powinna przylegać do pleców,

-        zalecane jest także dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej.

• Codziennie kontroluj zawartość tornistra, aby zapobiec zabieraniu zbędnych przedmiotów jak zabawki, gry komputerowe, albumy ze zdjęciami itd. (waga plecaka nie powinna przekraczać 10-15% masy ciała ucznia)!

• Zwróć uwagę na symetryczne rozłożenie ciężaru (cięższe rzeczy powinny być umieszczone niżej, lżejsze wyżej)!

• Podczas pakowania sprawdź, które podręczniki, zeszyty i przybory szkolne są potrzebne następnego dnia podczas zajęć!

• Ustal z nauczycielami ilość niezbędnych pomocy dydaktycznych, a także możliwości pozostawienia części przyborów lub podręczników w szkole!

• Kupuj zeszyty w miękkich okładkach!

• Zwróć uwagę na noszenia plecaka na obu ramionach!

Anna Jackowska

na podstawie zaleceń Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego