• Bezpieczeństwo dzieci

DZIECI

Krótki poradnik dla rodziców

Jak ustrzec swoje dziecko przed wykorzystaniem jego łatwowierności i naiwności przez przestępców i dewiantów seksualnych?

Możesz uchronić swoje dziecko przed niebezpiecznymi osobami, jeżeli nauczysz je, aby

o       nie brało od nikogo obcego prezentów, cukierków itp..

o       nie podejmowało rozmów z nieznajomymi,

o       nie wsiadało z obcym do jego samochodu,

o       nie otwierania drzwi wejściowych do mieszkania, gdy nikogo dorosłego nie ma w domu,

o       nie udzielało informacji przez telefon,

o       nie pozwoliło się zwabić osobie obcej w miejsce odosobnione.

Dziesięć ważnych rad

1.     Zawsze  i w każdej sytuacji bądź dla swoich dzieci wzorem prawidłowego zachowania.

2.     Ucz swoje dziecko, by podczas Twojej nieobecności w domu nikomu nie otwierało drzwi (nawet znajomym i innym dzieciom).

3.     Zakazuj dzieciom przyjmowania od obcych jakichkolwiek słodyczy, napojów itp.

4.     Nie pokazuj dzieciom miejsc, w których przechowujesz przedmioty wartościowe.

5.     Zrób wszystko, by dziecko było nieufne wobec obcych.

6.     Naucz dziecko bezpiecznego poruszania się po drodze publicznej. Wybierz trasę, którą będzie codziennie chodzić do szkoły.

7.     Nigdy nie wieszaj dziecku kluczy od mieszkania na szyi.

8.     Zrób wszystko, by Twoje dziecko bawiło się w sposób bezpieczny. Przewiduj różne sytuacje, ucz dziecko rozwagi.

9.     Uważnie obserwuj zachowanie swojego dziecka i jego przyjaciół.

10.  Zawsze traktuj dziecko i jego problemy poważnie. Postaraj się codziennie porozmawiać z własnym dzieckiem. Uważnie wsłuchuj się w to, co dziecko mówi do Ciebie, i wyciągaj z tego wnioski.