Galeria zdjęć
brak danych
O nas
Szkoła życia to potoczna nazwa oddziału dla uczniów posiadających orzeczenie poradni psychologiczno-pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym.
Oddział taki może funkcjonować zarówno w szkole specjalnej, jak i w szkole ogólnodostępnej. Do szkoły życia mogą uczęszczać uczniowie w wieku od 7 do 20 lat.
Dzieciom posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego można odroczyć spełnianie obowiązku szkolnego, a w trakcie jego realizacji wydłużyć etap edukacyjny.
Odział szkoły życia może liczyć nie więcej niż 8 uczniów.
Pracujący w szkole życia nauczyciele muszą posiadać kwalifikacje do pracy z uczniami z niepełnosprawnością intelektualną.
Istnieją sytuacje, gdy w takiej klasie konieczne jest zatrudnienie dodatkowego specjalisty lub pomocy nauczyciela. Nauczyciele w tej klasie realizują podstawę programową kształcenia ogólnego dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, podczas takich zajęć edukacyjnych, jak: funkcjonowanie osobiste i społeczne, zajęcia rozwijające kreatywność, zajęcia rozwijające komunikowanie się, wychowanie fizyczne.
Ponadto na oddział przypada 10 godzin rewalidacji indywidualnej przydzielanej według zaleceń poradni psychologiczno-pedagogicznej zawartych w orzeczeniach uczniów.
Poradnia może również wskazać na potrzebę realizacji konkretnych zajęć w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Dla uczniów tych mogą być również organizowane zajęcia rozwijające oraz religia/etyka. Wychowawca klasy na początku roku szkolnego dokonuje diagnozy, a także przy współudziale pozostałych nauczycieli i specjalistów pracujących z uczniami danej klasy oraz z rodzicami dokonuje wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia i konstruuje dla każdego z nich indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny. Uczniowie szkół życia otrzymują oceny opisowe.