Szkolny Klub Wolontariatu
SZKOLNY KLUB WOLONTARIATU SERCA JEDYNKI
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 IM. POLSKICH OLIMPIJCZYKÓW
W GRODZISKU WIELKOPOLSKIM
Postanowienia ogólne programu:
- Wolontariat - to bezpłatne, świadome i dobrowolne działanie na rzecz innych, wykraczające poza więzi rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.
- Wolontariusz - osoba pracująca na zasadzie wolontariatu. Wolontariuszem może być każdy, w każdej dziedzinie życia społecznego, wszędzie tam, gdzie taka pomoc jest potrzebna.
- Szkolny Klub Wolontariatu jest inicjatywą skierowaną do uczniów klas IV-VIII Szkoły Podstawowej nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Grodzisku Wlkp., którzy chcą służyć potrzebującym, reagować czynnie na potrzeby innych oraz wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne, kulturalne itp. Działa od 2010 roku.
- Szkolny Klub Wolontariatu jest wspólnotą niezależną politycznie, całkowicie bezinteresowną i otwartą na wszystkich, którzy chcą pomagać innym.
- Szkolny Klub Wolontariatu działa na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Grodzisku Wlkp. na rzecz uczniów tejże szkoły oraz tam, gdzie może służyć ludziom, w ramach współpracy szkoły z innymi instytucjami.
Cele i sposoby działania Klubu:
- Celem Szkolnego Klubu Wolontariatu jest zaangażowanie ludzi młodych do czynnej, dobrowolnej i bezinteresownej pomocy innym, zapoznanie z ideą wolontariatu.
- Celem Klubu jest rozwijanie wśród młodzieży postawy zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy, otwartości i wrażliwości na potrzeby innych, życzliwości i bezinteresowności.
- Wolontariat ma na celu aktywne działanie w obszarze pomocy koleżeńskiej, społecznej, życia społecznego i środowiska naturalnego.
- Szkolny Klub Wolontariatu pragnie stworzyć przestrzeń dla takiej służby poprzez organizowanie konkretnych sposobów pomocy.
- Celem jest wypracowanie systemu włączania młodzieży do działań w charakterze wolontariatu i wykorzystanie ich umiejętności i zapału w pracach na rzecz szkoły i środowiska szkolnego, łączenie na poziomie szkoły i jej otoczenia młodzieży chętnej do niesienia pomocy z osobami i środowiskami pomocy tej oczekującymi.
- Przygotowanie uczniów do podejmowania działań o charakterze wolontariatu na rzecz środowiska szkolnego i lokalnego.
- Wspieranie ciekawych inicjatyw młodzieży szkolnej.
- Promocja idei wolontariatu w szkole.
- Prowadzenie warsztatów, szkoleń i cyklicznych spotkań wolontariuszy.
- Angażowanie ludzi młodych do działań w Wolontariacie może odbywać się poprzez:
- wzajemne kontakty przyjacielskie i rówieśnicze,
- organizowanie spotkań informacyjnych o Klubie Wolontariusza,
- przekazywanie informacji o Klubie za pośrednictwem strony internetowej szkoły.
- Miejscem organizacji działania Wolontariatu jest Szkoła Podstawowa nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Grodzisku Wlkp., ul. Chopina 26.
- Klub Wolontariusza w sposób stały pragnie służyć pomocą dzieciom, seniorom, niepełnosprawnym, samotnym, itp.
- Klub Wolontariusza włącza się w pomoc przy przeprowadzaniu rożnego rodzaju imprez, pełniąc podczas nich głównie funkcje służebne (np. tworzenie dekoracji, przygotowywanie posiłków, organizacja punktów informacyjnych, kierowanie porządkiem, kwestowanie, Olimpiady Specjalne itp.).
Obszary działania:
Aktywność wolontariuszy uczestniczących w projekcie ukierunkowana jest na dwa zasadnicze obszary: środowisko szkolne i środowisko lokalne.
-
- Organizowanie pomocy koleżeńskiej i akcji wolontariatu w środowisku szkolnym.
- Współpraca z wolontariuszami z Gminnego Centrum Pomocy Środowiskowej Promessa w Grodzisku Wlkp.
- Współpraca ze Polskim Stowarzyszeniem Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Grodzisku Wlkp.
- Realizowanie bieżących zadań wynikających w trakcie roku szkolnego.
Prawa i obowiązki wolontariuszy:
- Wolontariuszem może zostać każdy, kto pragnie służyć innym.
- Członkiem Klubu może być młodzież szkolna respektująca zasady Klubu, po uprzednim przedstawieniu opiekunom Klubu pisemnej zgody rodziców na działalność wolontariacką.
- Działalność Klubu opiera się na zasadzie dobrowolności i bezinteresowności.
- W Klubie obowiązują dwie zasady:
- zasada osobistej pracy i zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy,
- zasada etyczna wstyd za zło.
- Członkowie Klubu mogą podejmować pracę w wymiarze nieutrudniającym naukę i pomoc w domu.
- Członek Klubu kieruje się bezinteresownością, życzliwością, chęcią niesienia pomocy, troską o innych. Wolontariusze na co dzień używają słów: proszę, przepraszam, dziękuję. Podstawą relacji interpersonalnych między członkami Klubu jest prawda, przyjaźń i życzliwość.
- Każdy członek Klubu systematycznie wpisuje na Kartę Aktywności Wolontariusza wykonane prace oraz spostrzeżenia i opinie, a potwierdza je opiekun Klubu. Dokonywać wpisu może także osoba lub instytucja, na rzecz której wolontariusz pracuje.
- Członek Klubu systematycznie uczestniczy w pracy Klubu, a także w spotkaniach i warsztatach dla wolontariuszy.
- Każdy członek Klubu stara się aktywnie włączyć w działalność Klubu, zgłaszać własne propozycje i inicjatywy, wykorzystując swoje zdolności i doświadczenie.
- Każdy członek Klubu swoim postępowaniem stara się promować ideę wolontariatu, być przykładem dla innych.
- Każdy członek Klubu stara się przestrzegać zasad zawartych w Regulaminie Klubu.
- Wolontariusz może zostać skreślony z listy wolontariuszy za nieprzestrzeganie Regulaminu Szkolnego Klubu Wolontariusza.
Struktura działania Klubu Wolontariusza:
- Na czele Klubu Wolontariusza stoi nauczyciel - opiekun wolontariatu.
- Opiekun wolontariatu podejmuje współpracę z opiekunem samorządu, pedagogiem szkolnym, wychowawcami i pozostałymi nauczycielami oraz może liczyć na ich pomoc w angażowaniu uczniów w działania wolontariatu.
- Opiekun wyznacza spośród chętnych wolontariuszy lidera każdej akcji, który pomaga opiekunowi nadzorować jej przebieg.
- Liderzy są w stałym kontakcie z opiekunem i zgłaszają mu wszystkie problemy związane z wykonywaną pracą.
Nagradzanie wolontariuszy:
- Co najmniej raz na rok zostanie zorganizowane spotkanie nagradzająco - podsumowujące, na którym spotykają się wszyscy wolontariusze wraz z opiekunami w celu przypomnienia misji wolontariatu, celów i zasad działania oraz nagrodzenia za działalność wolontariacką.
- Formy nagradzania:
- wyrażenie uznania słownego,
- pochwała na forum szkoły,
- umieszczenie nazwiska w sprawozdaniu organizacji, stronie internetowej szkoły,
- wręczanie dyplomów.
- Nagradzanie wolontariuszy ma walor motywujący, podkreślający uznanie dla działalności wolontariusza.
Na podstawie publikacji Centrum Wolontariatu pt. Wolontariat w szkole. Organizacja i prowadzenie szkolnego klubu wolontariusza.
Anna Łeske-Jackowska (opiekun SKW)