Dyskryminacja wobec osób z niepełnosprawnościami to nierówne traktowanie tych osób w porównaniu do innych, ze względu na tę niepełnosprawność.
Warto zadać sobie pytanie, czy w tym miejscu, w którym jestem: na tym stanowisku, w tej pracy, w tej roli jaką pełnię dostrzegam żyjące obok mnie osoby z niepełnosprawnościami?
Czy dostrzegam problemy, z którymi się borykają? I staram się w obszarze moich możliwości pomóc?
Brak dyskryminacji jest tam, gdzie rodziny osób z niepełnosprawnościami nie muszą walczyć i dopominać się o prawa, które po prostu im się należą tak jak ich rówieśnikom.
Dziś bardzo symbolicznie walczyliśmy - nie przeciwko sobie, nie przeciwko komuś, ale z cieniami, którymi mogą być postawy dyskryminacji.
Tajniki sztuki walki karate przedstawili nam zawodnicy Grodziskiego Klubu Karate Kyokushin https://www.facebook.com/share/1BSUPGkDx7/?mibextid=wwXIfr: licealistka Aleksandra Nadobnik i uczeń klasy 8b naszej szkoły Aleksander Przybylski.
Oboje trenują karate już 9 lat, są posiadaczami zielonych pasów i mają na swoim koncie liczne sukcesy. Zgodnie mówią, że sport ten uczy ich samodyscypliny, determinacji, wytrwałości, koncentracji, pomaga zachować zdrowy styl życia.
Zawodnicy zapoznali naszych uczniów z klas ósmych Szkoły Życia z historią powstania karate, ubiorem zawodnika, kolejnymi stopniami awansu. Poprowadzili rozgrzewkę i trening z zastosowaniem uderzeń i kopnięć z wykorzystaniem sprzętu zapewniającego bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń.
Jednym z ważniejszych punktów spotkania było przekazanie uczniom jak ważna jest postawa szacunku wobec trenera, innego zawodnika.
Niech ten pokazowy trening będzie dla nas wszystkich symbolem postawy pełnej szacunku i walki z dyskryminacją osób z niepełnosprawnościami.
Olu i Olku - dziękujemy za Wasze zaangażowanie życząc Wam dalszych sukcesów sportowych i satysfakcji w tych obszarach, które są dla Was ważne.
* niektórzy uczniowie trenowali w piżamach, gdyż w szkole mieliśmy dzień w piżamie.