Cieszymy się niezmiernie jako Samorząd Uczniowski, że chętnie uczestniczycie w organizowanych przez Nas programach edukacyjnych, szkolnych akcjach i kreatywnych konkursach. Miesiąc kwiecień obfitował w Naszej szkole w szereg różnorodnych przedsięwzięć, będących integralną częścią projektu Eko Szkoła i ogólnopolskiego programu " Moje miasto bez elektrośmieci": -twórczo podeszliście do tematu, odpowiadając na pytanie: Dlaczego elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci?; - zaangażowaliście się w akcję zbiórki elektrośmieci i w ramach tej akcji szkoła zyskała Kupony Funduszu Oświatowego, dzięki którym szkoła pozyskała różnorodne pomoce dydaktyczne; - zostaliście projektantami Eko-toreb wielokrotnego użytku o tematyce proekologicznej, które będą Wam służyć przez lata; Naszym zamierzeniem było podwyższenie świadomości wśród najmłodszych mieszkańców naszej planety, bo to przede wszystkim od nich zależy stan naszego środowiska teraz i w przyszłości. Od dziś tych wszystkich, którzy przyłączyli się do Nas będziemy nazywać Eko-patriotami.
Zajęcia profilaktyczne: „Równowaga i zdrowie psychiczne”
W dniach 10, 11 i 12 maja 2021 r. odbyły się w naszej szkole zajęcia profilaktyczne na temat: „Równowaga i zdrowie psychiczne”. Zajęcia przeprowadzone zostały w klasach 4-8 przez psychologa z krakowskiego „Centrum Profilaktyki”, p. Martę Wójtowicz. Mimo, że zajęcia odbywały się online, pani psycholog nawiązała świetny kontakt z naszymi uczniami. Podczas zajęć zwróciła uwagę na bardzo ważne kwestie związane z dostrzeganiem u siebie objawów, że coś dzieje się niedobrego z nami. Podkreślała konieczność formułowania i nazywania problemu oraz omówiła różne sposoby radzenia sobie z problemami. Pani psycholog zachęcała do rozmawiania o naszych kłopotach z bliskimi osobami oraz do szukania wsparcia u nich.
Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że czas izolacji społecznej, wymuszonej przez pandemię, sprzyjał pogorszeniu naszego samopoczucia, przysporzył nam wiele trudności i kłopotów. Pamiętajmy jednak, że każdy problem można rozwiązać. Ważne jest to, aby nie chować go w sobie. Wokół nas jest wiele osób, które mogą nam pomóc, trzeba tylko odważyć się mówić o tym, co nas boli. Bądźmy też otwarci i wrażliwi na siebie nawzajem, aby w porę zauważyć osoby, które potrzebują pomocy.
Dziękujemy Gmninnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
w Grodzisku Wielkopolskim za sfinansowanie zajęć.
Komunikat Gminnego Biura Spisowego w Grodzisku Wielkopolskim
Szanowni Państwo !!!
1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Informacje, które pracownicy polskiej statystyki publicznej zbiorą od każdego z nas poszerzą i zaktualizują wiedzę o naszym kraju i jego mieszkańcach.
Podstawową i obowiązkową formą udziału w badaniu jest Samospis Internetowy. Wystarczy wejść na stronę spis.gov.pl zalogować się do aplikacji i wypełnić formularz. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną jest to najbezpieczniejsza i najwygodniejsza forma wypełnienia swojego obowiązku.
Dla mieszkańców, którzy nie posiadają dostępu do internetu gmina przygotowała stanowisko do samospisu, które mieści się w Gminnym Centrum Informacji w Grodzisku Wielkopolskim przy ulicy Przemysłowej 7/1. Punkt spisowy czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00
Osoby wykluczone cyfrowo mogą skorzystać z opcji „spisz się przez telefon” na infolinii spisowej obsługiwanej przez pracowników statystyki od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 18.00 pod nr tel. 22 279 99 99.
Osoby, które ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność nie będą mogły spisać się przez internet zostaną spisani przez rachmistrzów telefonicznie. Od 4 maja br. swoją pracę rozpoczęli rachmistrze spisowi, którzy dzwonić będą do respondentów z numeru 22 828 88 88. Tożsamość rachmistrza można sprawdzić na infolinii spisowej oraz poprzez aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl
Z uwagi na epidemię Covid-19 wywiady bezpośrednie nie będą realizowane do odwołania.
Koordynator Gminnego Biura Spisowego
Artur Kalinowski
Sekretarz Gminy Grodzisk Wielkopolski
Czytamy i zachęcamy do czytania
Wolontariusze: Kinga Kortus, Marysia Daleszyńska, Marysia, Drygas, Anika Kumar i Adam Giec zachęcali poprzez swoje wystąpienia do czytania bajek młodsze koleżanki i kolegów oraz przedszkolaki z grup "Jaskółki" i "Kreciki" z Przedszkola Gminnego im. Krasnala Hałabały. Spotkania, z uwagi na obecną sytuację, odbyły się w formie on-line. Dzieci wysłuchały kilku ciekawych bajek oraz odpowiadały na pytania zadawane przez wolontariuszy. Mamy nadzieję, że coraz więcej dzieci odnajdzie radość w czytaniu książek.
4
„Geniallna Szkoła”
Miło nam poinformować, że nasza prezentacja dotycząca Wirtualnych Drzwi Otwartych w Jedynce przeszła pomyślnie weryfikację projektu i otrzymała certyfikat „Geniallna Szkoła”. Dzięki temu znalazła się na ogólnopolskiej mapie innowacyjnych placówek, które wykorzystują nowoczesne technologie do swoich działań edukacyjnych oraz promocyjnych.
Projekt „Geniallne Szkoły” powstał we współpracy z Genially i Ambasadorami Genially w Polsce.
Link do wirtualnej mapy certyfikowanych szkół znajdą Państwo tutaj: https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer...
Zachęcamy do wzięcia udziały w nagrodzonej w tym projekcie zabawy wirtualnej i sprawdzenie swojej wiedzy dotyczącej grodziskiej Jedynki:
https://view.genial.ly/.../interactive-content-wirtualne...
"Moja droga do świętości"
W tym tygodniu uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w Rekolekcjach "Moja droga do świętości" zorganizowanych w naszej szkole. Przez dwa dni Siostry Zakonne że Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego w Pniewach, prowadziły zabawy, śpiewy i rozmowy z dziećmi na temat świętości i jej znaczenia w naszym życiu. Dzieci w czasie rekolekcji wykonywały prace plastyczne, przedstawiające Św. Urszulę i Św. Józefa.
Serdecznie dziękujemy Siostrom za poświęcenie i zaangażowanie.
DZIEŃ GODNOŚCI OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ - 5.05.2021
Kto pomaga ten rozumie, że żyjemy w świecie połączonym siecią.
Każdemu z osobna wiedzie się lepiej,
jeżeli wszystkim wiedzie się lepiej.
<Ewa Foley>
Dziękujemy naszym Przyjaciołom i wszystkim tym, którzy swoją postawą i działaniami przyczyniają się do tego, że nasi uczniowie mogą się uczyć, rozwijać i spełniać swoje marzenia.
2
Majowe Święta
Uczniowie niepełnosprawni z naszej szkoły uczcili Majowe Święta oglądając prezentację o początkach naszego kraju, a także o uchwaleniu Konstytucji 3 Maja. Zaśpiewali hymn Polski i wykonali flagi, pogłębiając w ten sposób swój patriotyzm.
3
Uwaga !!!
Drodzy Rodzice, Nauczyciele, Uczniowie
Rząd przedstawił harmonogram, zgodnie z którym do końca maja planowany jest stopniowy powrót szkół do nauki stacjonarnej.
Już od 4 maja br. do szkół w trybie stacjonarnym wrócą dzieci z klas I-III szkół podstawowych. Następnie od 15 maja br. zaplanowano wprowadzenie nauki hybrydowej dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych oraz uczniów klas I-IV szkół średnich. Od 29 maja br. wszyscy uczniowie szkół podstawowych i średnich wracają do nauki stacjonarnej.
Nauka stacjonarna będzie odbywała się w reżimie sanitarnym.
Harmonogram może zmieniać się w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej.
Więcej informacji - strona Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
- 4 maja – do szkoły wracają Nasi Najmłodsi uczniowie z wszystkich klas 1-3 – nauka w trybie stacjonarnym.
- od 4 maja – bez zmian pozostaje nauka w klasach 4-8 – tryb zdalny .
- Powrót zgodnie z planem lekcji
Szczegółowe informacje wysyłać będziemy Państwu
za pośrednictwem dziennika elektronicznego Librus!
Uczniowie ":Szkoły Życia"- stacjonarnie
INFORMACJA O WZNOWIENIU ŻYWIENIA DLA DZIECI SZKOLNYCH
Stołówki Gminne w Grodzisku Wlkp. informują , że od 04.05.2021 r. (wtorek ) będą wydawane obiady w stołówkach szkolnych dla dzieci z klas I – III oraz Szkoły Życia na podstawie złożonej deklaracji w m- cu wrześniu 2020. Dodatkowe pytania lub rezygnacje prosimy kierować do sekretariatu Stołówek Gminnych pod telefonem 61 227 12 99.
Międzynarodowy Dzień Tańca
Wszystkim miłośnikom tańca przypominamy, że 29 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca.
Z tej okazji kółko taneczne klas 1-3 zaprasza wszystkich do wspólnej zabawy !
Konkurs na największa ilość kroków
W dniach od 6 - 14 kwietnia odbył się konkurs na największa ilość kroków w ramach akcji organizowanej przez fundację Pho3nix. Naszą szkołę reprezentowało 22 uczniów co dało 204 miejsce na 800 placówek w ogólnej klasyfikacji szkół z całej Polski.
Wspólnie uczniom udało się uzbierać 1204696 kroków przez 9 dni.
W konkursie wzięli udział:
Łukasz Kortus 6a - 119419 kroków
Wiktoria Bukowian 4a - 1115503
Kamil Bukowian 6e - 856714
Kinga Kortus 8b - 730485
Patrycja Glapa 8a - 719266
Alicja Gulcz 8b - 682797
Mikołaj Walkowiak 6e - 462818
Nikodem Konieczny 6d - 457729
Piotr Gulik 1a - 4534010
Maryszia Daleszyńska 8b - 4469711
Weronika Rogal 6a - 3840312
Jakub Lange 6d - 3743113
Olga Drgas 8c - 3274314
Wiktoria Paprocka 8b - 2528915
Oliwia Brauer 6a - 2489816
Pola Sławińska 6a - 2343217
Alicja Gulik 3a - 1441218
Klaudia Strugała 6e - 1433819
Gabriela Brzostowska 3a - 1132020
Zofia Łapacz 5a - 1042221
Justyna Pawicka 5a - 474922
Wojciech Balcer 7a - 2237
Wszystkim gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych wyzwaniach organizowanych w aplikacji PHO3NIX kids.
Konkurs z Języka Angielskiego dla klas 6
Dnia 15.04.2021r. odbył się szkolny etap Konkursu z Języka Angielskiego dla klas 6.
Najlepsze okazały się uczennice: Michalina Rapacz kl.6e, Maria Drgas kl.6a i Klaudia Nowaczyk kl.6d.
Dziewczyny reprezentowały naszą szkołę w etapie gminnym, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. Andrzeja Grubby w Kąkolewie. Konkurs odbył się 23.04.2021r. w formie online poprzez platformę Test Portal.
Z dumą ogłaszamy, że I miejsce zdobyła Klaudia Nowaczyk,
a Michalina Rapacz III miejsce.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom zarówno etapu szkolnego, jak i gminnego oraz życzymy dalszych sukcesów!
„Moje miasto bez elektrośmieci”
W ramach realizacji przez naszą szkołę Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Moje miasto bez elektrośmieci” Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami przeprowadzili zbiórkę wszelkiego typu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego . Celem programu jest podnoszenie świadomości społecznej, ze szczególnym uwzględnieniem rodzin i dzieci, w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem. W akcję zaangażowali się uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły, którzy przez cały miniony tydzień dostarczali elektrośmieci. Zebraliśmy bardzo dużą ilość laptopów, monitorów, telewizorów, telefonów komórkowych i stacjonarnych, akcesoriów PC, czajników, tosterów, suszarek do włosów, magnetowidów, telewizorów oraz świetlówek - za co ogromnie Państwu dziękujemy! „Moje miasto bez elektrośmieci” to nieszablonowa edukacja.
Dzięki udostępnionym materiałom przez Organizację Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego ElektroEko, dzieci miały również okazję zapoznać się z Eko-Drużyną, która w przyjazny sposób podczas lekcji on-line zaznajamiała uczniów, czym są elektrośmieci, co zrobić, gdy elektrośmieci pojawiają się w domu, a także czym jest ich recykling, jako element niezbędny w procesie ochrony środowiska naturalnego.
9
Światowy Dzień Ziemi 🌍🌿🍀
Dziś 22 kwietnia, czyli Światowy Dzień Ziemi Chociaż dobrze wiemy, że o środowisko należy dbać codziennie, to tego dnia szczególnie zwróćmy uwagę na to, że nasza „błękitna planeta” jest wyjątkowa i to nasz jedyny dom. Dlatego musimy o nią dbać- razem! Zachęcamy abyście dzisiejszego dnia wzięli udział w Ekologicznym Festiwalu Online EKOfeston, który organizowany jest przez firmę Abrys i został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Każdy znajdzie tam coś dla siebie- dorośli i dzieci. https://ekofeston.abrys.pl Uczniowie naszej szkoły w tym tygodniu realizują wiele ekologicznych projektów.
Z okazji Dnia Ziemi uczennice z klasy 3b Wiktoria i Olga wybrały się na spacer do Grodziskiego parku w celu zebrania śmieci zanieczyszczających nasze otoczenie. Dziewczynki podczas 2 godzinnego spaceru zebrały ich 2 duże worki. Zachęcamy do naśladowania tej pozytywnej postawy dziewczynek.
Na zdjęciach przedstawiamy prace dzieci, które dobrze wiedzą dlaczego i w jaki sposób chronić środowisko.
86
"Tropem historii powstania"
W lutym uczniowie naszej szkoły mieli możliwość wzięcia udziału w kolejnym konkursie zorganizowanym przez Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 w Poznaniu. Zadaniem uczestników Konkursu było wykonanie zdjęcia miejsca związanego z powstaniem wielkopolskim. Do wykonanego zdjęcia uczniowie z klas 1-3 musieli przygotować rysunek historyczny wydarzenia z tego miejsca, uczniowie z klas 4-8 natomiast opisywali to wydarzenie z punktu widzenia obserwującego go nastolatka z 1919 roku.
W konkursie wzięło udział kilkoro uczniów z naszej szkoły. Cztery prace zostały nagrodzone prze jury.
Wśród uczniów klas 1-3 wyróżnienie zdobył Konstanty Piechota z klasy 3a,
w kategorii uczniów klas 4-6 nagrodzeni zostali –
Antoni Kańduła z klasy 4a – który zdobył II miejsce,
Jarosław i Bartosz Stachowiak z klasy 7d
oraz Wiktoria Mańkowska z klasy 7e,
cała trójka zdobyła wyróżnienie.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział,
a zwycięzcom GRATULUJEMY sukcesu.
1
Kilka słów o Internecie
Kilka słów o Internecie
(szczególnie w czasie zdalnego nauczania)
Sytuacja pandemii zmusiła nasze dzieci do codziennego kilkugodzinnego korzystania z Internetu. Z jednej strony dzięki Internetowi zdalne nauczanie w ogóle może się odbywać, jest on też bardzo cennym narzędziem i źródłem informacji. Z drugiej strony niesie za sobą wiele zagrożeń. Naszym zadaniem (rodziców i nauczycieli) jest więc uczyć dzieci i młodzież korzystać z Internetu w taki sposób, by minimalizować ryzyko zagrożeń, a jednocześnie jak najlepiej wykorzystywać jego potencjał. W tym miejscu chciałabym przypomnieć, że posiadanie profilu na portalach społecznościowych prawnie dozwolone jest od 13 roku życia. Jeśli dziecko posiada taki portal, podczas jego założenia musiało podać nieprawdziwe dane. Granica wiekowa określona została nieprzypadkowo – wg badan psychologów dziecko poniżej 13 roku życia nie jest na tyle dojrzałe i odpowiedzialne, żeby korzystać z portali społecznościowych w sposób właściwie do tego przeznaczony. Niestety, przekonujemy się o tym często podczas naszej szkolnej pracy wychowawczej.
Zagrożenia, jakie niesie za sobą Internet, to m. in.:
- Hejt – wszelkie działania podejmowane w Internecie, które są przejawem złości, agresji czy nienawiści (np. obraźliwe komentarze pod czyimś zamieszczonym na portalu społecznościowym „selfie”, wyzwiska przesyłane komuś za pośrednictwem czatu, e-maila lub wiadomości prywatnej np. na forum internetowym lub w grze online, komentowanie czyjegoś statusu na portalu społecznościowym za pomocą ośmieszającego mema, rozpuszczanie na czyjś temat krzywdzących plotek za pomocą Internetu itp.).
- Uzależnienie od Internetu lub gier – stan, w którym dana osoba odczuwa tak dużą potrzebę korzystania z Internetu lub grania w gry, że poświęca temu coraz więcej czasu kosztem innych aktywności (np. nauki, innych form rozrywki, spotkań z rówieśnikami, życia rodzinnego, aktywności fizycznej), a nawet kosztem swojego zdrowia (nie wysypianie się).
- Niebezpieczne znajomości – w Internecie często zweryfikowanie czyjejś tożsamości jest niemożliwe, na portalach pełno jest fałszywych kont. Można więc napotkać osoby, podające się za kogoś innego lub mające jakieś ukryte, złe zamiary.
- Stalking – złośliwe i powtarzające się nagabywanie, naprzykrzanie się, nękanie czy prześladowanie zagrażające czyjemuś bezpieczeństwu i prywatności.
- Namawianie do popełnienia przestępstwa lub jakiegoś innego niepożądanego zachowania – osoba poznana w Internecie, która zdobyła zaufanie dziecka może nakłaniać je do zrobienia krzywdy lub złośliwego kawału innej osobie, hejtowania kogoś, wagarów, zrobienia krzywdy sobie itp.
- Kradzież lub wyłudzenie wrażliwych danych – przejęcie ważnych danych lub informacji w celu zaszkodzenia komuś (np. przejecie treści czyichś poufnych wiadomości, pozyskanie informacji o adresie zamieszkania itp.)
- Wysyłanie swoich zdjęć lub nagrań wideo – w Internecie często inne osoby proszą o przesłanie im zdjęć lub filmików, a następnie upubliczniają je w sieci w celu ośmieszenia kogoś.
Kochani Rodzice, rozmawiajmy z naszymi dziećmi na temat bezpieczeństwa w sieci w taki sposób, by zwiększyć ich świadomość, a jednocześnie dawać im umiejętności i narzędzia do radzenia sobie z zagrożeniami. Pamiętajmy też o tym, że wg wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia:
- dzieci w wieku 0-2 lata nie powinny mieć w ogóle kontaktu z telewizją, grami, komputerem lub telefonami;
- dzieci w wieku 2-6 lat czas przed ekranem (w tym telewizją) nie powinien wynosić więcej niż 20 minut dziennie;
- w wieku 6-12 lat – czas, jaki dziecko spędza przed ekranem (w tym telewizyjnym) nie powinien przekraczać 1-2 godzin;
- powyżej 13 r.ż. młodzi użytkownicy mogą spędzać 2-3 godziny, używając urządzeń elektronicznych;
- smartfon z dostępem do Internetu powinien być udostępniany starszym dzieciom i młodzieży tylko wtedy, gdy potrafią kontrolować swój czas przed ekranem.
/Lidia Mańkowska, pedagog/
Gminne Potyczki Ortograficzne
Gminne Potyczki Ortograficzne poprzedził Szkolny Konkurs Ortograficzny. Odbył się on 30 marca b. r.
Wyłoniono wówczas następujących laureatów:
I miejsce Wiktoria Mańkowska z klasy 7 e
II miejsce Amanda Pawłowska z klasy 7 b
III miejsce Julia Adamczak z klasy 7 e
Uczniowie ci reprezentowali naszą szkołę w Gminnych Potyczkach Ortograficznych, które odbyły się 12.04. 2021 r. Konkurs został przeprowadzony zdalnie na platformie edukacyjnej PORTALTEST.
Z naszej szkoły wyróżnienie zdobyła Wiktoria Mańkowska z klasy 7 e
Gratulujemy
Drodzy Rodzice !!!
Z uwagi na nadal utrzymujący się wysoki poziom zachorowalności w kraju i konieczność zahamowania pandemii do 18 kwietnia br. zostały przedłużone wszystkie obowiązujące zasady ograniczonego funkcjonowania szkół i placówek oświatowych- nauczanie zdalne.
W szkole uczą się stacjonarnie dzieci z wyznaczonych klas- szkoły życia , oraz dzieci którym nie można zapewnić opieki z ustalonych przyczyn - rodziców którzy pracują przy zwalczaniu COVID-19.
Konsultacje zgodnie z harmonogramem.
Z poważaniem
Piotr Stasiłowicz
Nawigacja
Archiwum Aktualności