W kwietniu gościliśmy w naszej szkole panią psycholog Katarzynę Jankowską z krakowskiego Centrum Profilaktyki. Pani psycholog poprowadziła zajęcia warsztatowe we wszystkich klasach. W klasach 1-3 tematyka zajęć dotyczyła przeciwdziałania uzależnieniom od mediów (komputera, Internetu, telefonu, portali społecznościowych itp.). Celem zajęć było poszerzenie wiedzy na temat metod odpowiedniego zarządzania czasem, uświadomienie, że wirtualny świat daje poczucie złudnej radości, nabycie wiedzy, jak korzystać z Internetu i czerpać z tego korzyści żeby rozwijać swój potencjał a tym samym nie zaniedbywać swoich codziennych obowiązków.
W klasach 4-6 pani psycholog przeprowadziła zajęcia na temat: „Cyberbulling – mowa nienawiści, bądź bezpieczny w sieci”. Cyberbullying polega między innymi na nękaniu innej osoby obraźliwymi wiadomościami, rozpowszechnianie w Internecie treści ośmieszających ofiarę np. przerobionych w sposób wulgarny bądź prześmiewczy zdjęć lub filmów na przykład za pomocą portali społecznościowych. Takie zachowanie może mieć negatywny wpływ na przyszłe życie ofiary ponieważ wszystkie treści zamieszczone w formie online mogą w konsekwencji zepsuć reputację w życiu realnym co często skutkuje wykluczeniem z grupy wśród rówieśników, prowadzi do lęków, obniża samoocenę, poczucie bezpieczeństwa i wywołuje objawy depresji. Według badań 60% sprawców przemocy w sieci to koledzy i koleżanki ze szkoły a 49% uczniów nikomu nie powiedziałoby że jest ofiarą cyberprzemocy. Podczas zajęć uczniowie poznali różne zagrożenia, które mogą ich spotkać w Internecie, nabyli wiedzę jak na nie reagować oraz do kogo zwrócić się po pomoc i jak to zrobić. Prowadząca uświadomiła uczniom, że w wirtualnym świecie wcale nie są tak anonimowi jak by im się to mogło wydawać, a wszystkie zamieszczone treści nie da się później tak łatwo „wykasować”. W ramach przeciwdziałaniu temu zjawisku pani psycholog starała się rozwijać kompetencje emocjonalne, poczucie własnej wartości oraz pobudzić empatię do drugiego człowieka uświadamiając co odczuwają ofiary przemocy - osoby prześladowane, hejtowane, wyśmiewane i wykluczane przez innych.
Klasy 7-8 realizowały temat: „Bezpieczeństwo w sieci a sztuczna inteligencja i kompetencje cyfrowe”. Technologie cyfrowe są obecne wszędzie a umiejętne posługiwanie się technologią wpływa na jakość naszego życia np. naukę, edukację czy bezpieczeństwo. Wśród wyzwań jakie przynoszą nam technologie cyfrowe jest przygotowanie uczniów do bezpiecznego poruszania się w nowym, ciągle zmieniającym się świecie, a sprzyjają temu właśnie dobrze rozwinięte „kompetencje cyfrowe”, czyli krytyczne i odpowiedzialne korzystanie z technologii cyfrowych i wykorzystanie ich do uczenia się, pracy czy udziału w życiu społecznym. Uczniowie wykorzystując swoje kompetencje cyfrowe korzystają z bardzo wielu mediów elektronicznych, często bezkrytycznie, nie analizując informacji, które udało im się pozyskać np. komunikując się na portalach społecznościowych, wymieniając się plikami lub eksperymentując ze sztuczną inteligencją np. ChatGPT. Wszystkie nowe technologie niosą za sobą sporo korzyści, ale również nowe zagrożenia. Na zajęciach prowadząca starała się uświadomić uczniom jak bezpiecznie i odpowiedzialnie korzystać z narzędzi cyfrowych. Pani psycholog poruszyła kwestię krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie, ponieważ technologia sztucznej inteligencji jest już w stanie symulować głosy, a także tworzyć obrazy dlatego szczególnie ważne jest, aby dzieci bardziej niż kiedykolwiek nie ufały wszystkiemu co czytają w Internecie oraz każdej wiadomości którą otrzymują w mediach społecznościowych.
Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród naszych uczniów, którzy z ogromnym zaangażowaniem brali w nich udział. Warsztaty sfinansowane zostały przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, za co serdecznie dziękujemy.
We wtorek, 16 kwietnia 2024 r., pani psycholog spotkała się także z rodzicami naszych uczniów. Podczas spotkania podsumowała zajęcia z dziećmi oraz przekazała rodzicom niezbędne informacje, jak w dzisiejszych czasach mądrze wyznaczać dzieciom granice bezpiecznego poruszania się w świecie Internetu i mediów społecznościowych.