12 maja 2016r. uczniowie klasy 2B wraz z wychowawczynią uczestniczyli w niezwykłych zajęciach przyrodniczych. Odwiedzili ogród pana Kazimierza Piskorka i wysłuchali pogadanki na temat życia pszczół. Dzieci chętnie oglądały przyrządy służące do produkcji miodu np. miodziarkę. Miały również okazję skosztować świeżego, prawdziwego pszczelego miodu. Największą atrakcją jednak było dla uczestników oglądanie narodzin małej pszczoły. Na koniec wycieczki był także czas na wspólną zabawę.
Szkolny Konkurs Wiedzy o Londynie
Dnia 20.05.2016 w naszej szkole odbył się Konkurs Wiedzy o Londynie, do którego przystąpiło 25 uczniów klas 2. W kwietniu odbyły się eliminacje klasowe, z których wyłoniono reprezentantów wszystkich klas 2. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się wiedzą na temat najważniejszych i najpopularniejszych miejsc w Londynie, symboli Londynu a także faktów na temat rodziny królewskiej. Na zmierzenie się z 20 pytaniami uczniowie mieli 40 minut. Wszyscy uczniowie zaimponowali ogromną wiedzą na temat stolicy Wielkiej Brytanii. Trzy pierwsze miejsca uzyskali:
I miejsce – Lena Reich (klasa 2c)
II miejsce – Adrian Peters (klasa 2g)
III miejsce – Julia Bronka (klasa 2b)
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Olga Pierzyńska-Poprawa
Sukcesy wokalne
13 i 14 maja odbyły się dwa gminne konkursy muzyczne:
BEL CANTO zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Słocinie oraz
I GMINNY KONKURS PIOSENKI DZIECIĘCEJ I MŁODZIEŻOWEJ pt. Miłość niejedno ma imię zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 4.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie- laureaci wyłonieni podczas szkolnych eliminacji:
W konkursie BEL CANTO - Antoni Kuźbicki 2d z piosenką Serduszko puka w rytmie cza-cza
- Małgorzata Rabiega 3a z piosenką Kolorowy wiatr
- Oliwia Roszak 3b z piosenką Miłość rośnie wokół nas
W KONKURSIE PIOSENKI DZIECIĘCEJ I MŁODZIEŻOWEJ
- Marta Chmiel 2e z piosenką Kochaj czworonogi
- Jagoda Szymańska 3b z piosenką Każdy chciałby tak mieć
- Malwina Zadoń 1i z piosenką Mój pies jest bardzo piękny
- Monika Wiśniewska 6a z piosenką Nieodporny rozum
- Julia Szelejewska 6a z piosenką Czy jest coś piękniejszego
- Jagoda Nowak 5c z piosenką Jak dobrze mamo
Wszyscy uczniowie zaprezentowali się wspaniale i wielu z nich zajęło czołowe miejsca!
W konkursie BEL CANTO
I miejsce Oliwia Roszak
II miejsce Małgosia Rabiega Gratulujemy!!!
W KONKURSIE PIOSENKI DZIECIĘCEJ I MŁODZIEŻOWEJ
w kategorii klas 1-3
I miejsce Jagoda Szymańska
II miejsce Marta Chmiel
III miejsce Malwina Zadoń
W kategorii klas 4-6
III miejsce Jagoda Nowak
Gratulujemy!!!
WIECZOREK SCENICZNY LAUREATÓW SZKOLNEGO KONKURSU RECYTATORSKO-AKTORSKIEGO DLA KLAS I-III
5 maja Br., w godzinach popołudniowych, odbył się, z udziałem Dyrekcji Szkoły a także Rodziców, Wieczorek Sceniczny Laureatów tegorocznego konkursu recytatorsko-aktorskiego pod hasłem Nauka i zabawa w wierszach współczesnych twórców dla dzieci.
Nagrodzone oraz wyróżnione wiersze współczesnych twórców, zaprezentowało po mistrzowsku na mini-scenie swoim rodzicom, 7 małych pasjonatów gry aktorskiej z klas I oraz 12 sympatyków sceny oraz pięknej recytacji z klas II i III.
Prezentacja sceniczna poprzedzona została odczytaniem wyników konkursu a także wręczeniem dyplomów oraz nagród.
Konkurs recytatorski od lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród dzieci – uczniów klas I-III. Łącznie w tegorocznym konkursie, udział wzięło 58 uczniów. 24 – w kategorii konkurs recytatorsko-aktorski, z klas I i 34- w kategorii konkurs recytatorski, z klas II i III.
Scenicznym zmaganiom z uwagą przyglądała się i oceniała według określonych kryteriów, konkursowa komisja, w składzie: Anna Grobelna, Dorota Gruszecka, Grażyna Matuszewska oraz Barbara Kucharzewska – dotychczasowy opiekun Koła Teatralnego Grodziskich Seniorów działającego w Promesie.
Laureaci konkursu recytatorsko-aktorskiego
I m-ce – Ola Kotecka kl. 1i
II m-ce – Lena Moncibowicz kl. 1i
III m-ce – Łukasz Kortus kl. 1b
Julia Kotlarska kl. 1g
Marta Trzciołek kl 1i
Marcel Bamber kl 1i
Wyróżnienie – Anastazja Kęsa kl. 1i
Laureaci konkursu recytatorskiego
I m-ce – Amelia Napierała kl. 3a
II m-ce – Ola Marciniak kl. 3a
Kinga Kortus kl. 3b
III m-ce – Maria Daleszyńska kl. 3b
Hania Krzyżanowska kl. 3a
Wyróżnienia: - Olga Drgas kl. 3c
Jagoda Szymańska kl. 3b
Natalia Pawicka kl. 3a
Adam i Olek Jankowscy kl. 2h
Olga Pikosz kl. 2f
Bartosz Ciesielski kl. 2d
Piotr Wlekły kl. 2c
Poznajemy naszą „małą Ojczyznę” czyli miasto, w którym żyje.
Na zaproszenie Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego oraz Gminnego Centrum Informacji uczniowie wszystkich klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Grodzisku Wielkopolskim wraz z wychowawcami rozpoczęli w roku szkolnym 2015/2016 udział w projekcie „ Poznajemy naszą „małą Ojczyznę” czyli miasto, w którym żyje” . Przez kolejne 9 miesięcy dzieci raz w miesiącu brały udział w zajęciach tematycznych związanych z naszym miastem. Pierwsze spotkanie uczniów klas pierwszych odbyło się pod hasłem „poznajemy Urząd Miejski oraz Gminne Centrum Informacji”. Dzieci zwiedzały urząd miejski zaglądając do każdego wydziału oraz dowiadując się jak funkcjonuje i za co odpowiada każda jednostka w Ratuszu. Uczniowie poznali herb naszego miasta i flagę. Mogli układać puzzle ratusza i studni Bernarda. Podczas kolejnych spotkań uczniowie klas pierwszych poznawali legendy związane z naszym miastem, Muzeum Ziemi Grodziskiej oraz odwiedzili groby zasłużonych Grodziszczan. Również odwiedzili grodziski „Wiatrak” poznając pracę młynarza. W czerwcu wybiorą się na spacer ulicami szukając różnych zabytków naszego miasta. Program ten w bardzo atrakcyjny sposób przybliżył historię naszego miasta uczniom z klas pierwszych.
Alina Gęsikiewicz
Warsztaty profilaktyczne
Warsztaty profilaktyczne
W dniach 9, 10, 11 maja 2016 r. uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach warsztatowych: „Jestem asertywny – mam swoje zdanie i szanuję zdanie innych”.
Celem zajęć było dostarczenie dzieciom wiedzy na temat szeroko rozumianych zachowań asertywnych. Prowadzący poruszał również problemy dotyczące cyberprzemocy oraz uzależnień (od nikotyny, alkoholu, substancji psychoaktywnych). Uczniowie uczyli się przeciwstawiać naciskowi i manipulacji ze strony grupy rówieśniczej, przeszli trening odmawiania.
Zajęcia zostały przeprowadzone przez pana Mirosława Schőna, trenera Dolnośląskiej Akademii Rozwoju, a sfinansowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Grodzisku Wielkopolskim. Opinie uczniów po zajęciach były bardzo pozytywne, okazało się, że zapamiętali oni wiele konkretnych informacji. Mamy nadzieję, że zajęcia przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa naszych dzieci.
/ L. Mańkowska/
Spotkanie z ratownikiem medycznym
Uczniowie klasy 1a i 1f brali udział w spotkaniu z ratownikiem medycznym, Panem M. Drgas, który w bardzo ciekawy sposób mówił na temat udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Dzieci miały okazję poćwiczyć na fantomie. W ramach kampanii Społecznej "Cała Polska Czyta Dzieciom" gość czytał opowiadanie pt: "Kapryśna Kasia" nawiązujące do zdrowego odżywiania oraz aktywnego sposobu spędzania czasu wolnego. Wszyscy uczestnicy spotkania byli zadowoleni i z dużym zainteresowaniem uczestniczyli w spotkaniu.
Serdecznie dziękujemy!
II Międzyszkolny Festiwal Piosenki Międzynarodowej
We wtorek 10 maja w Bukowcu odbył się II Międzyszkolny Festiwal Piosenki Międzynarodowej. Do konkursu zgłosiło się 21 solistów i 16 zespołów. Zapowiadała się ciężka walka o zajęcie czołowych miejsc.
Naszą szkołę reprezentowało 8 uczennic, chórzystek szkolnego chóru przygotowanych przez p.Renatę Bosacką:
Kategoria Soliści: Zofia Glapa, Barbara Krzyżanowska, Monika Wiśniewska
Kategoria Zespoły: KANTYLENA w składzie: Amelia Kachlicka, Natalia Jokś, Aleksandra Stasik, Julia Klingsporn, Otylia Paszkowska. Akompaniowała p.Katarzyna Buda.
Dziewczęta śpiewały w języku: angielskim, francuskim i serbskim.
Jak podkreślali jurorzy, poziom konkursu był bardzo wysoki , jednak naszym dziewczętom udało się pokonać konkurencję i zdobyły następujące nagrody:
I miejsce Zosia Glapa
II miejsce Monika Wiśniewska
I miejsce zespół KANTYLENA
Festyn charytatywny
W sobotę, 7 maja na placu targowym przy ul. Sienkiewicza w Grodzisku Wielkopolskimi odbył się Charytatywny Festyn Medyczny „Szpital dla wszystkich – Wszyscy dla szpitala”.
W czasie trwania festynu na scenie prezentowali się lokalni artyści, zespoły, a także uczniowie szkół powiatu grodziskiego. Chętni mieli okazję obejrzeć karetkę pogotowia, radiowóz, pomalować sobie twarz oraz przywitać się z policyjnym psem.
Wśród występujących nie zabrakło naszego szkolnego chóru „KANTYLENA”, który zaśpiewał 4 pieśni. Ponadto zaprezentowała się solistka chóru, Zosia Glapa, która wykonała piosenkę w języku angielskim. To było bardzo pracowite, ale udane popołudnie.
KONKURS POEZJI RELIGIJNEJ IV-VI
KONKURS POEZJI RELIGIJNEJ IV-VI
27 kwietnia odbył się w naszej szkole I etap konkursu poezji religijnej „Głośmy Chwałę Pana Naszego” dla klas IV - VI.
Celem jego było popularyzowanie poezji religijnej wśród dzieci, bogacenie biernego i czynnego języka, ukazanie piękna języka polskiego oraz wyrabianie umiejętności swobodnego i kulturalnego zachowania.
Organizatorkami etapu szkolnego były: M.Narożna i J. Wawrzyniak.
Do konkursu przystąpiły 24 osoby z klas IV-VI. Komisja w składzie: M. Narożna, J.Wawrzyniak i H. Cybułka przyznała następujące miejsca i wyróżnienia:
I miejsce – Laura Kaminiarz 5c
II miejsce –Barbara Krzyżanowska 5a
III miejsce – Emilia Stefańska 4a
wyróżnienie – Zofia Glapa 6e
wyróżnienie – Amelia Kachlicka 5c
wyróżnienie – Jagoda Nowak 5c
Oceniając uczestników komisja wzięła pod uwagę: zgodność z tekstem, płynność recytacji, dostosowanie tempa recytacji i barwy głosu do treści oraz nastroju wybranego fragmentu, dostosowanie repertuaru do wieku uczestnika konkursu, ogólny wyraz artystyczny.
Laureaci konkursu wezmą udział w rejonowym konkursie poezji religijnej w Kamieńcu, który odbędzie się 18 maja 2016r.
/M. Narożna/
Konkurs Recytatorski Poezji religijnej I-III
Konkurs Recytatorski Poezji religijnej I-III
Dnia 21.04.2016 odbył się Szkolny Konkurs Poezji Religijnej „ Głoście chwałę Pana Naszego”. Celem konkursu była popularyzacja poezji religijnej w środowisku szkolnym, krzewienie idei chrześcijańskich, budzenie wrażliwości dzieci na piękno języka i bogactwo jego odcieni, wykrywanie uzdolnień w zakresie interpretacji tekstu.
Komisja w składzie: p. Małgorzata Kosicka, p. Katarzyna Napierała i p. Zofia Piotrowska wysłuchały prezentacji utworów 13 dzieci z klas I - III .
Jury wyróżniło najlepsze recytacje zwracając uwagę na dobór repertuaru, jego wartość artystyczną, interpretację utworu, poprawność wymowy oraz opanowanie pamięciowe tekstu.
W kategorii kl. I –III pierwsze miejsce zajęła Amelia Napierała, ucz. kl. III a za prezentacje utworu „Jan Paweł II”- napisany przez Papieża . Drugie miejsce przyznano Natalii Pawickiej, ucz. kl. III a - za recytację wiersza T. Twardowskiego „Aniele Boży”. Trzecią pozycję zajęła Hanna Krzyżanowska ucz. kl. III a – za deklamację wiersza A. Rudawcowej : „Biały Chrystus”.
W tej grupie wiekowej wyróżniono prezentację wierszy w wykonaniu M. Ciesielskiej, ucz. kl. II e, Julii Kotlarskiej, ucz. kl. I g, Aleksandrze Soloch, ucz. kl. I d oraz Helenie Łukasik z kl. I d. Zdobywczynie trzech pierwszych miejsc będą reprezentować szkołę w Rejonowym Konkursie Recytatorskim Poezji Religijnej w Kamieńcu, który odbędzie się 18 maja 2016 r.
Zofia Piotrowska
VII edycja konkursu plastycznego w CK RONDO „Zaginiona Rycina z kroniki Galla Anonima” / „Rodzina za Mieszka I i dzisiaj”
20 kwietnia w Centrum Kultury Rondo, zostały wręczone dyplomy i nagrody w ramach VII edycji konkursu plastycznego .Wyboru prac dokonali: Mariusz Korbański – artysta, malarz; Tadeusz Tomaszewski – artysta, grafik; Waldemar Łyczykowski – dyrektor CK RONDO . Uczniowie naszej szkoły osiągnęli sukcesy aż w dwóch konkursach:
„Zaginiona Rycina z kroniki Galla Anonima”
I miejsce zdobyła Aleksandra Rzeźnik z klasy 5f (opiekun- Iwona Wasik)III miejsce Kinga Zabór z klasy 5e (opiekun – Małgorzata Narożna)
Wyróżnienie Aleksandra Glapa 5e (opiekun – Małgorzata Narożna)
„Rodzina za Mieszka I i dzisiaj”
I miejsce Wiktor Hamrol z klasy 2h (opiekun Grażyna Matuszewska)
II miejsce Jakub Schmidt z klasy 2e (opiekun Karolina Konieczna)
Wyróżnienie Patrycja Konieczna z klasy 2e (opiekun Karolina Konieczna)
/M.Narożna/
SUKCESY W XI POWIATOWYM KONKURSIE RECYTATORSKIM
9 kwietnia w Granowie odbył się XI Powiatowy Konkurs Recytatorski.
Celem konkursu było upowszechnienie zainteresowania uczniów polską literaturą piękną oraz uczczenie 1050 rocznicy Chrztu Polski.
Uczniowie klas 4-6 prezentowali fragmenty prozy H. Sienkiewicza. Młodsi uczestnicy recytowali legendy i podania polskie.
Z konkursu wróciliśmy z 2 nagrodami i wyróżnieniem!
Lista laureatów:
Amelia Napierała 3a- I miejsce w kategorii klas 1-3
Jagoda Nowak 5c- III miejsce w kategorii klas 4-6
Monika Wiśniewska 6a- wyróżnienie
GRATULUJEMY!
Nauczyciele przygotowujący uczniów:
- Hanna Stachowska
- Danuta Sendrowicz
-Anna Grobelna
/A.Grobelna/
Mistrzowie ortografii
Dnia 15.04.2016 r. przeprowadzono Szkolny Konkurs Ortograficzny dla klas IV-VI. Jury wyłoniło sześciu laureatów:
I miejsce Zofia Balcerek kl. 4c
II miejsce Kamil Rataj kl. 4c
III miejsce Anna Królikowska kl. 6a
Paulina Waśkowiak kl. 6f
Monika Wiśniewska kl. 6a
Gratulujemy wyników i życzymy dalszych sukcesów. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni na najbliższym apelu.
/M. Włodarkiewicz/
„Chrzest Polski 966 -2016”
W dniu 8 kwietnia 2016r. odbył się finał konkursu organizowanego przez Poznańskie Stowarzyszenie Patriotyczne „Chrzest Polski 966 -2016” . Konkurs był przeznaczony dla szkół podstawowych, gimnazjum i średnich z Poznania i województwa wielkopolskiego. Wzięło w nim udział 36 szkół.
Dwie laureatki etapu szkolnego – Zofia Glapa z klasy 6e i Patrycja Waśkowiak z klasy 5g wraz z opiekunem - Małgorzatą Narożną pojechały do Krzesin. W programie było: zwiedzenie lotniska wojskowego ( oglądanie samolotów w tym F-16 ), wręczenie dyplomów i nagród w klubie garnizonowym .
Obydwie uczennice naszej szkoły otrzymały dyplomy wyróżnienia oraz nagrody i upominki .
/M.Narożna/
Konkurs plastyczny „Kartka dla Ciebie – w obliczu choroby wszystko traci znaczenie”
25 marca został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Kartka dla Ciebie – w obliczu choroby wszystko traci znaczenie” . W konkursie brali udział uczniowie klas 5 i 6 .
Celem konkursu było :- uwrażliwienie dzieci na drugiego człowieka
- popularyzacja dziecięcej twórczości
- rozwijanie plastycznych uzdolnień i wyobraźni artystycznej dzieci
Kartka miała być pięknie przyozdobiona i miała zawierać życzenia dla chorego dziecka przebywającego w szpitalu .
Laureaci etapu szkolnego:
- Weronika Stelmach 5e
- Małgorzata Lipowicz 5e
- Karolina Kowalska 6e
- Alicja Małolepsza 6a
- Adrianna Tulinska 6c
- Zuzanna Przybyła 6e
- Patrycja Waśkowiak 5g
- Julia Dziamska 5g
- Laura Kaminiarz 5c
- Amelia Kachlicka 5c
- Małgorzata Bejga 5f
- Aleksandra Ambrozik 5f
- Marek Sypniewski 6b
- Roksana Brychcy 5g
- Natalia Jokś 5c
- Otylia Paszkowska 6e
- Maciej Buda 6a
- Milena Bartkowiak 5g
- Julia Kalemba 5g
- Klaudia Skubel 6c
Kartki zostały wysłane do do Szkoły Podstawowej nr 5 w Piasecznie (woj. Mazowieckie ) - organizatora ogólnopolskiego konkursu . Kartki trafią do fundacji Ewy Gorzelak „Nasze dzieci” oraz Ewy Błaszczyk „A kogo” .
Nazwiska Laureatów ogólnopolskiego konkursu zostaną opublikowane na stronie organizatora .
/M. Narożna /
KONKURS ,,JAJKO WIELKANOCNE"
W miesiącu marcu odbył się w naszej szkole konkurs plastyczny pt." Jajko wielkanocne". Skierowany był do uczniów oraz ich Rodziców. Celem konkursu było pielęgnowanie tradycji wielkanocnych, rozwijanie wyobraźni twórczej oraz wytwarzanie nastroju do kreatywnej wspólnej pracy. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem głównie w klasach I-III oraz V. Zgłoszono 235 prac, które wykonane były różnymi technikami. Po obejrzeniu wszystkich prac jury przyznało nagrody, wyróżnienia oraz słodki upominek dla wszystkich uczestników konkursu. Oceniana była estetyka pracy, pomysłowość, zgodność z tematem oraz ogólny wyraz estetyczny. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, zaangażowanie i wkład pracy.
Wyniki Szkolnego Konkursu Recytatorskiego
Dania 23 marca 2016 r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski, którego tematem był: Obraz Polski w twórczości Henryka Sienkiewicza. Uczniowie prezentowali fragmenty prozy z wybranych dzieł pisarza. Jury w składzie: Hanna Stachowska i Mirosława Włodarkiewicz spośród czternaściorga uczestników konkursu wyłoniło trzy laureatki:
I miejsce Laura Kaminiarz klasa Vc, nauczyciel przygotowujący – Hanna Stachowska.
II miejsce Jagoda Nowak klasa Vc, nauczyciel przygotowujący – Hanna Stachowska.
III miejsce Monika Wiśniewska klasa VIa, nauczyciel przygotowujący – Danuta Sendrowicz.
Dziewczęta będą reprezentowały naszą szkołę dnia 9 kwietnia 2016 r. w XI Powiatowym Konkursie Recytatorskim Szkół Podstawowych i Gimnazjów w Granowie.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
/M. Włodarkiewicz/
Pasowanie na czytelnika
Po feriach zimowych uczniowie klas pierwszych zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Pierwszoklasiści zapoznani zostali z biblioteką szkolną i jej zbiorami . Dzieciom przekazane zostały zasady właściwego zachowania oraz korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Zanim uczniowie złożyli ślubowanie wzięli udział w zabawach i zgadywankach dotyczących bohaterów bajek i baśni. Rozpoznawali baśnie na podstawie wysłuchanych fragmentów , rekwizytów i ilustracji w postaci krótkiej prezentacji multimedialnej.
Po ślubowaniu pierwszoklasiści wypowiadali się na temat poszanowania książek podawali swoje propozycje „ O co mogłaby nas prosić książka”. Na zakończenie czytelnicy każdej klasy pierwszej otrzymali baśnie Perrault’a do których wykonali ilustracje. Plakaty z wykonanymi pracami zostały przekazane do biblioteki szkolnej.
Biblioteka szkolna
Rekolekcje 2016
W dniach 2-4 marca odbywały się w naszej szkole rekolekcje szkolne. Były one hasłem „W sercu i ramionach Boga”. Tegoroczne rekolekcje prowadziły siostry Franciszkanki oraz gościnne Ojciec Maciej Braun – misjonarz pracujący w Tanzanii.
Uczniowie wykonywali różnorodne prace plastyczne takie jak : „Tajemnice bolesne różańca świętego”, „Jezus i ja”, „Kościół domem Bożym”, „Kartka dla Ciebie” – życzenia dla chorego dziecka przebywającego w szpitalu, „Uczynki miłosierne względem ciała”.
Oglądali również filmy o tematyce religijnej między innymi „Największy z cudów – cud Eucharystii”, „Niebo istnieje… naprawdę”. Klasy IV – VI zakończyły swe spotkanie z Bogiem Spowiedzią i Komunią Świętą.
/M. Narożna/
Nawigacja
Archiwum Aktualności