Pomoc w nauce
Jak pomóc dziecku powrócić do normalnego rytmu zajęć
po wakacjach ? /przełomowe momenty/Oto kilka skutecznych sposobów na to, by twoja pociecha bez trudu i zbędnego stresu znowu włączyła się w codzienny rytm dnia:
· Przypomnij dziecku, jak ważna jest szkoła oraz nauka. Powiedz, że oczekujesz, że będzie starało się najlepiej jak potrafi.
· Wspólnie ustalcie nowe cele, które dziecko będzie się starało osiągnąć w szkole w nowym roku szkolnym, np. poprawienie się z matematyki lub też systematyczne odrabianie pracy domowej.
· Ustal nowy plan zajęć po szkole. Pamiętaj, by obejmował on wystarczającą ilość czasu na odrobienie lekcji.
· Odnów zapasy przyborów szkolnych. Nie zapominaj wyposażyć dziecka w niezbędne pomoce naukowe.
· Na powrót ogranicz oglądanie telewizji. Ustal czas, jaki dziecko może dziennie spędzać przed telewizorem.
· Odnów zwyczaj wspólnego czytania. Czasie, gdy ty np. przeglądasz gazetę, niech twoja pociecha poczyta lekturę.
· Przywróć rozsądną porę kładzenia się spać (zwłaszcza w dni powszednie).
· Przypomnij dziecku, że powinno pakować się do szkoły poprzedniego wieczora, a nie w pośpiechu rano. Naszykujcie ubrania, sprawdź, czy podpisałeś wszystkie klasówki i postaw plecak w przedpokoju. Rano spakuj kanapki i picie.
· Jeśli masz jakieś pytania lub coś cię niepokoi, to dobry moment, by skontaktować się z nauczycielem dziecka, np. przez telefon.
Czy twoje dziecko systematycznie odrabia lekcje?
Jeśli twoje dziecko nie ma w zwyczaju systematycznego odrabiania lekcji, czas je tego nauczyć. Oto kilka pomocnych rad:
· Zorganizuj dziecku miejsce odpowiednie dla odrabiania pracy domowej. Niech plecak szkolny również zawsze leży w wyznaczonym miejscu. Dobrze przygotowane stanowisko pracy będzie sygnałem dla dziecka: ”Nie mam wyjścia, muszę odrobić pracę domową.”
· Zakup odpowiednie przybory szkolne. Dziecko, które co pięć minut musi wstawać od biurka w poszukiwaniu długopisu, flamastra, ołówka, gumki, linijki czy kleju, z pewnością nie jest w stanie skupić się na lekcjach.
· W miejscu pracy dziecka powinien być zestaw z przyborami szkolnymi, stojak, piórnik, czy szufladka. Pozwól dziecku na początku wszystko powyjmować, ale po zakończeniu pracy dopilnuj, by wszystko było sprzątnięte z biurka.
· Ustal stałą porę odrabiania lekcji. Jeśli dziecko będzie wiedziało, że zbliża się godzina, o której odrabiać ma pracę domową, jego niechęć do podjęcia wysiłku będzie prawdopodobnie mniejsza.
· Pamiętaj, że nie ma jednej uniwersalnej pory dla wszystkich dzieci. Jedno dziecko potrzebuje po szkole trochę czasu dla siebie, inne natomiast lubi usiąść do odrabiania lekcji od razu po przyjściu do domu. Dostosuj porę do potrzeb dziecka, ale też innych członków waszej rodziny.
· Dziecko powinno określić swoje zadania. Na początku każdego tygodnia lub miesiąca poproś dziecko, by wypisało zadania, które w danym okresie musi wykonać. Łatwiej mu będzie zaplanować pracę, a tobie - łatwiej będzie ją kontrolować.
POMÓŻ DZIECKU W ODRABIANIU LEKCJI
Niektóre dzieci mają problemy z koncentracją. Trudno im przez dłuższy czas siedzieć i słuchać uważnie nauczyciela. Łatwo się rozpraszają i zapominają o temacie lekcji. Dlatego odrabianie lekcji sprawia im kłopoty. Mogą potrzebować więcej pomocy niż inne dzieci.
Oto co można zrobić,
- zapewnij dziecku spokojne miejsce do odrabiania lekcji. Ogranicz oglądanie telewizji, wyłącz telefon, usuń inne bodźce, które mogą przeszkadzac.
- Pozwól dziecku na przerwy w odrabianiu lekcji. Niech chwile zabawy stanowią przerwę w 10-15 minutowych sesjach.
- Podziel zadanie na mniejszefragmenty. Dostosuj je do możliwości swojego dziecka.
- Codziennie sporządzajcie listy spraw do załatwienia. Niech Twoje dziecko zaznacza każde wykonane zadanie.
- Pomóz dziecku w organizacji. Trzymaj jego szkolne przybory w jednym miejscu. Daj mu kalendarz, w którym będzie zapisywać zadane prace domowe.
- Wyznacz określony czas na odrabianie lekcji. Tuż po szkole, po kolacji, przed oglądaniem telewizji, o czwartej i tak dalej.
- Opracuj metodę odrabiania lekcji. Na przykład dziecko może najpierw odrabiać trudniejsze zadania albo uczyć się przed odrabianiem zadań pisemnych. Przekonaj się, jaka metoda sprawdza się najlepiej.
- Daj dziecku zegarek, żeby uświadomiło sobie z upływu czasu.
- Uprzedź nauczyciela, jeśli dziecko nie zdąży odrobić pracy domowej.
Metody zapamiętywania wiadomości
Niektóre dzieci uczą się godzinami, ale niewiele zapamiętują.
Rodzice mogą im pomóc, ucząc je pewnych trików. Oto one:
· Głośne powtarzanie. Niech dziecko wygłosi wykład, którego wysłuchasz.
· Rysowanie. Dziecko może łączyć fakty z rysunkami, wyimaginowanymi lub prawdziwymi. Na przykład: kości i uszko = Kościuszko
· Stwórz film w wyobraźni. Na przykład wyruszający na podbój Nowego Świata Krzysztof Kolumb może machać na pożegnanie. Jak wyglądają Nina, Pinta Santa Maria, żeglujące przez ocean?
· Łączenie znanych już informacji z nowymi. np. Brukselę można sobie wyobrazić jako bardzo dużą brukselkę.
· Układanie rymowanek
· Sprawdziany. Zrób swojemu dziecku karty, na których po jednej stronie będzie słowo, a po drugiej – jego definicja. Będzie mogło ich używać, aby utrwalać materiał.
Bezcenne głośne czytanie
Czy chcesz, by twoje dziecko wzbogaciło słownictwo, nabrało biegłości w czytaniu, a przy tym dobrze się bawiło? Wystarczy poświęcić na to tylko dziesięć minut dziennie. Znajdź w swoim planie dnia miejsce na regularne głośne czytanie.
1. Ustal godzinę czytania i nie zmieniaj jej. Każda pora jest dobra! Niektóre bardzo zajęte rodziny czytają podczas kąpieli lub śniadania.
2. Przeczytaj książkę, zanim przystąpisz do głośnej lektury. Czytanie na głos to wstęp aktorski. Pójdzie ci lepiej, jeśli będziesz znać tekst.
3. Czytaj książki, które ci się podobają. To co myślisz o lekturze odzwierciedla się na twojej twarzy i w brzmieniu głosu.
4. Zaostrz apetyt dziecka na lekturę. Przerywaj w najciekawszych momentach, kiedy nie może się doczekać dalszego ciągu.
Jak zachęcić dziecko do pisania?
Jeszcze 100 lat temu ludzie potrafili się co najwyżej podpisać. Dziś umiejętność pisania jest niezbędna każdemu.
Rodzice mogą pomóc dzieciom w jej opanowaniu. Nawet najmłodsi mogą się dobrze bawić, doskonaląc sztukę pisania.
Oto parę sposobów:
- REALIZM. Niech dziecko wie, że pisanie przydaje się w życiu codziennym. Poproś, by napisało list do babci albo do cioci.
- WYJĄTKOWOŚĆ. Niemal wszyscy pisarze przytaczają takie same wspomnienia ze swojego dzieciństwa. Pewnego razu ktoś dał im piękny pamiętnik lub eleganckie pióro. Tak zaczęło się ich zamiłowanie do pisania.
- ŁATWOŚĆ. Niech wszystkie materiały piśmiennicze znajdują się w zasięgu ręki, żeby dziecko nie musiało długo szukać długopisu i kartki, jeśli zapragnie coś napisać.
- ZABAWA. Zorganizuj zawody poetyckie. Kto wymyśli najśmieszniejszy rym? A może razem stworzycie opowiadanie? Niech ktoś napisze pierwsze zdanie. Potem na zmianę będziecie pisać następne, aż historia dobiegnie końca.
- POPULARNOŚĆ. Pisarze chcą, żeby inni poznali ich dzieło. Spróbuj „opublikować” opowiadanie swojego dziecka (wyślij je babci). Możesz także zbierać jego najlepsze opowiadania. W przyszłości te pamiątki staną się prawdziwym skarbem.
POMÓŻ DZIECKU UCZYĆ SIĘ MATEMATYKI
Kiedy dziecko uczy się, że 7+5=12, wcale nie oznacza to dla niego automatycznie, że 5+7 też równa się 12. Pomóż mu to zrozumieć za pomocą prostej zabawy w trójkąty.
Zwykłą kartkę przetnij po przekątnej na pół tak, żeby otrzymać trójkąt. W każdym rogu trójkąta napisz liczby działania, które chcesz z dzieckiem poćwiczyć, np: 12, 5, 7. Poproś dziecko, by uważnie przyjrzało się przez chwilę trójkątowi z liczbami. Potem poproś, by powiedziało Tobie wszystkie działania matematyczne z danymi liczbami, w tym wypadku:
5+7=12
7+5=12
12-7=5
12-5=7
W podobny sposób możesz pomóc dziecku pojąć mnożenie i dzielenie.
Jak oduczyć dziecko długiego ślęczenia nad lekcjami?
Niektóre dzieci nigdy nie kończą wyznaczonej pracy domowej ani innych zadań. Inne są perfekcjonistami. Trudno je oderwać od pracy.
Na ogół uczniowie szkół podstawowych muszą sobie dopiero wyrobić poczucie czasu. Nie wystarczy powiedzieć „Pospiesz się z odrabianiem lekcji”. Lepiej porozmawiać z dzieckiem, zanim weźmie się do pracy. Uzgodnijcie, ile czasu powinno poświęcić na przygotowanie lekcji.
Możesz się w tej sprawie poradzić nauczyciela. Wspólnie z dzieckiem wyznacz termin zakonczenia przygotowań. Po upłynięciu wyznaczonego czasu poproś, żeby zamknęło zeszyt. Powiedz :’Jest siódma – uzgodniliśmy, że do tej pory skończysz”. Dziecko może zacząć narzekać, może też prosić cię o wiece czasu, ale jeśli będziesz konsekwentnie wymagać od niego terminowego zakończenia pracy, nauczy się pracować szybciej.
Możesz także zastosować inną metodę: nakręć budzik na uzgodnioną godzinę. Dzwonienie jest znacznie bardziej przekonujące i trudno z nim dyskutować.