Dzisiaj odbyło się spotkanie wolontariuszy i członków Samorządu Uczniowskiego z gościem Adamem Bochem. Tematem spotkania było: - rozwijanie swoich zainteresowań i pasji, - wolontariat i działalność społeczna młodych, - Fundacja "Wspólna Przystań", - filologia hebrajska... Adam Boch - absolwent SP1, działacz społeczny, współtwórca organizacji ''Młodzi dla Grodziska'' i twórca petycji ratującej drzewo ''Kubica'' przed wycinką, student filologii hebrajskiej, rzecznik prasowy Fundacji "Wspólna Przystań". Dziękujemy za spotkanie, podzielenie się swoim doświadczeniem i pozytywną energią.
ŚWIATOWY DZIEŃ UŚMIECHU
Pewnego ranka Kuba wybierał się na spacer. – Weźmiesz ze sobą kanapki? – spytała mama. – Nie – powiedział Kuba. – Są za ciężkie. – To weź kilka uśmiechów – powiedziała mama. – Zawinę ci je w papier. Są leciutkie. I mama włożyła Kubusiowi uśmiechy do kieszeni. – Dziękuję! – powiedział Kuba i pobiegł na podwórko. Przy piaskownicy siedział piesek Pucek i warczał jak traktor: – R-r-r-r… Dzieci bały się podejść do piasku – Masz, Pucku! – powiedział Kuba i dał pieskowi jeden z uśmiechów mamy. Pucek bardzo się ucieszył i więcej nie warczał. Kuba chciał pozjeżdżać, ale siedział tam właśnie duży chłopak. Bawił się w czołg i nikogo nie wpuszczał. – Masz! – powiedział Kuba i dał chłopakowi uśmiech. – Ho, ho! Dziękuję – powiedział chłopak. Zwolnił zjeżdżalnię i pobiegł się bawić z kolegami. Kuba zjechał kilka razy i nagle zobaczył małą dziewczynkę, która płakała na schodach. – Nie płacz! – powiedział Kuba. Wyjął z kieszeni ostatni uśmiech, który dostał od mamy, i dał dziewczynce. Mała od razu przestała płakać. – A dla mnie? A dla mnie? – zawołały dzieci ze wszystkich stron. Kuba sprawdził w kieszeniach, ale nie zostało w nich nic. Bardzo się zmartwił i pobiegł do domu. – Mamo! – zawołał. – oddałem wszystkie twoje uśmiechy! I co ja teraz zrobię? A mama przytuliła Kubę mocno i powiedziała: – Nie martw się. Mam dla ciebie tyle uśmiechów, że starczy na sto lat. A może i na sto pięćdziesiąt.
„Bajka o uśmiechach” A.Niedźwiedź, N. Usenko
28
Smacznie, zdrowo, kolorowo!
W minionym tygodniu najmłodsi uczniowie naszej szkoły mogli wykazać się kulinarnymi umiejętnościami. Z wielkim zapałem obierali , kroili, mieszali, nadziewali owoce. Wykazali się przy tym dużą cierpliwością. Efektem ich pracy były pyszne salatki owocowe, warzywne oraz szaszłyki owocowe. Zajęcia dostarczyły dzieciom wielu wrażeń smakowych i dotykowych. Nasz "Kukinarny Zakątek" jeszcze nie raz odwiedzimy.
52
Spotkanie klasy 6b
Dziewczyny z 6b z roku na rok podnoszą swoim chłopakom poprzeczkę. W tym roku zaprosiły swoich kolegów do pizzerii. A to wszystko z okazji Dnia Chłopaka. Czas spędzony w taki sposób nigdy nie jest stracony. Lubimy wspólne wyjścia klasowe .
13
Dary jesieni w kuchni
Kółko kulinarne kontynuuje swoją podróż kulinarną również w tym roku szkolnym. Na pierwszych zajęciach wykorzystaliśmy to co jesień daje nam najlepsze : jabłka, śliwki, dynię i gruszki i 1 ogromną pigwę. Z tych jesiennych darów powstała szarlotka z jabłek (podana z lodami), jabłka w cieście naleśnikowym, czekoladowe ciasto z gruszkami, muffinki dyniowe, drożdżówki ze śliwkami oraz norweskie bułeczki cynamonowe. W naszym kąciku kulinarnym pachniało obłędnie a jeszcze bardziej smakowało. Jesień na pewno sprzyja rozwijaniu umiejętności kulinarnych !
12
„Mysia w Europie”
Klasa 1d wraz z wychowawcą przystąpili do ogólnopolskiego projektu „Mysia w Europie”. Projekt ma na celu, zgodnie z kierunkami oświaty, przybliżenie dziedzictwa kulturowego Europy oraz promowanie wartości europejskich. Na pierwszych zajęciach udaliśmy się w podróż po Polsce. Odwiedziliśmy takie miejsca jak Warszawa, Kraków i Gdańsk. Pomogło nam to przybliżyć nasz kraj dzieciom, które przybyły do nas z Ukrainy i rozpoczęły swoją przygodę edukacyjną w naszej szkole. Swoją podróż kontynuowaliśmy na języku angielskim gdzie dzieci stworzyły lapbooka z angielskimi nazwami symboli poznanych miast. Już szykujemy „walizki” na kolejną podróż wraz z sympatyczną myszką Misią.
20
Międzynarodowy Dzień Muzyki
Dnia 3 października obchodziliśmy w naszej szkole Miedzynarodowy Dzień Muzyki. Z tej okazji uczniowie klas 4-8 wraz z opiekunami panią Marceliną Floraszek i panią Martyną Kaczmarek przygotowali muzyczny koncert.
Przed publicznością zaprezentowali się:
Chór szkolny Kantylena w kanonie "Tue tue barima"
Zespół Tańca Ludowego Cybinka-Grodzisk - Oberek z Kujawiakiem "Gdzie to jedziesz Jasiu?"
Zespół taneczny Jedynka - "We all stars"
Klaudia Strugała w autorskiej składance utworów na pianinie
Marianna Koza w piosence "Chodź pomaluj mój świat"
Zofia Łapacz w utworze "Różowa pantera"
Członkowie Grodziskiej Orkiestry Dętej z naszej szkoły w utworach "Dschingis Khan" i "Mambo nr 5"
Marcel Sołtysiak zaśpiewał i zagrał na gitarze piosenkę "Miłość rośnie wokół nas"
Magdalena Dziurla i Jagoda Koźbiał zaśpiewały w duecie piosenkę pt. "Dach"
Michał Rabiega zagrał główny motyw muzyczny z filmu pt. "Lista Schindlera"
Oktawia Paszkowska i Klaudia Strugała zaprezentowały się w piosence "Riptide" z towarzyszeniem ukulele
Giorgi Kakauridze zaprezentował swoje umiejętności gry na perkusji.
Na zakończenie koncertu artyści wraz z publicznością wykonali utwór zespołu Queen "We will rock you".
53
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
W czwartek 29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W naszej szkole przebiegał on pod hasłem „Chórem przez literaturę”. Klasy II i III przygotowały chóralne czytanie wybranych wierszy z klasyki poezji polskiej pod batutą swojej wychowawczyni . Do wysłuchania zaproszono również uczniów klas pierwszych. Wszystkie „chóry” wywiązały się z zadania śpiewająco. Dziękujemy uczniom i paniom nauczycielkom.
5
Odwiedziny przedszkolaków
W poniedziałek 26 września odwiedziły nasza bibliotekę dzieci z grupy przedszkolnej „Myszki” w związku z realizacją projektu „Drzewa wokół nas”. Dzieci wysłuchały kilku rozdziałów książki Marii Terlikowskiej „Drzewo do samego nieba”, a następnie odbyły się krótkie warsztaty plastyczne przygotowane przez panie wychowawczynie. Dziękujemy przedszkolakom za mile spędzony czas i zapraszamy do nas ponownie.
Mistrzostwa Powiatu w sztafetowych biegach przełajowych dzieci i młodzieży
Dnia 1 października w Wielichowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w sztafetowych biegach przełajowych dzieci i młodzieży. Naszą szkołę reprezentowały 3 sztafety.
W kategorii klas 4-6 chłopcy w składzie: Fórmaniak Mateusz, Górniak Kacper, Hamrol Wojciech, Mazur Tomasz, Miśko Jakub, Przybylski Aleksander, Śmieszek Dawid, zajęli III miejsce.
Sztafeta dziewcząt klas 7-8 w skladzie: Hamrol Olga, Jarmużyk Maja, Perz Aleksandra, Perz Zuzanna, Sławińska Pola, Strugała Klaudia, Waśkowiak Zuzanna, Wróblewska Julia zajęły I miejsce.
Sztafeta chłopców klas 7-8 w składzie: Iwaszkiewicz Paweł, Lange Bartosz, Lange Jakub, Maciejewski Aleksander, Paul Emil, Ratajczak Oskar, Walkowiak Mikołaj również zajęła I miejsce.
Obie te sztafety będą reprezentowały naszą szkołę w Mistrzostwach Województwa Wielkopolskiego.
Gratujemy wygranym i życzymy powodzenia !
12
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
Dnia 30 września 2022 roku przeprowadzone zostały w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Poprzedzone były kampanią wyborczą oraz debatą, w trakcie której kandydaci prezentowali swoje programy. Uprawnionych do głosowania było 516 uczniów klas 2-8 naszej szkoły. W wyborach oddano 318 głosów. Wśród wszystkich głosów oddanych przez wyborców, 36 głosów było nieważnych. Społeczność uczniowska wybierała swoich przedstawicieli spośród 11 kandydatów. Komisja wyborcza w składzie: Amelia Florek z kl.8a, Emilia Tadeusz z kl.8e i Daniel Piechota z kl.8c. oraz opiekunowie SU: Katarzyna Sendrowicz-Florek, Sylwia Włodarczyk-Brychcy i Tomasz Piątyszek po zakończeniu wyborów dokonali przeliczenia głosów. Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwała jako mąż zaufania- polonistka Marcelina Floraszek.
Warto nadmienić, że przeszło dwutygodniowe działania realizowały projekt Centrum Edukacji Obywatelskiej- Samorządy mają głos!
Nowymi członkami Samorządu Uczniowskiego zostało sześć osób o największej liczbie głosów:
1. Ksawery Gałkowski z klasy 8d
2. Maja Komorowska z klasy 7a
3. Aleksander Przybylski z klasy 6b
4. Gabriela Brzostowska z klasy 5a
5. Gabriela Tomaszewska z klasy 5a
6. Paula Sawińska z klasy 5b
GRATULUJEMY !
Karty do głosowania zostały opracowane na sprzęcie otrzymanym w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
95
JESIENNA WYPRAWA DO LASU
W ostatnich dniach września najmłodsi nasi uczniowie wraz z kolegami ze "szkół życia" uczestniczyli w edukacyjnych spacerach po lesie w Porażynie. Angażując swoje zmysły patrzyli, słuchali i dotykali tego, co w swojej jesiennej ofercie podarował im las. Byli aktywnymi uczestnikami pogadanek o lesie i jego mieszkańcach, które niezwykle ciekawie prowadzili pan Tomasz Kałek i Bartosz Wittchen z Nadleśnictwa Grodzisk Wlkp. Cieszymy się, że dopisała nam piękna pogoda i mieliśmy okazję dowiedzieć się tylu nowych, ciekawych rzeczy o leśnej rzeczywistości. Darz Bór
1
Europejski Dzień Sportu Szkolnego
Dzisiaj tj. 30.09 szkoły na terenie całej Europy, a nawet Ameryki Południowej, Afryki i Azji obchodza Europejski Dzień Sportu Szkolnego (European School Sport Day - ESSD). W 2021 wzięło w nim udział blisko 40 krajów z całego świata, a już 30 września również nasza placówka jest częścią tego międzynarodowego wydarzenia!
Sukcesy naszych uczniów !!!
W dniu 28.09.2022 r. W Kąkolewie odbyły się Mistrzostwa Gminy w sztafetowych biegach przełajowych dzieci i młodzieży.
Dziewczynki młodsze zdobyły drugie miejsce, chłopcy młodsi zdobyli pierwsze miejsce.
Uczniowie starsi zarówno dziewczyny jak i chłopcy zdobyli pierwsze miejsca.
Uczniowie biegali w składach.
Dziewczyny młodsze: Tomaszewska Gabriela 5a,Stachowiak Kinga 6b, Michalczak Inga 6c, Łapacz Zofia 7a, Perz Adrianna 4c oraz Wiktoria Juszczak 5b.
Dziewczyny starsze: Pola Sławińska 8a, Wróblewska Julia 8b, Maja Jarmużek 8c, Aleksandra Perz 8c, Zuzanna Wośkowiak 8d, Olga Hamrol 8b oraz rezerwowe Klaudia Strugała 8 e i Zuzanna Perz 7a.
Chłopcy młodsi: Mateusz Fórmaniak 7a, Wojciech Hamrol 5a, Iwaszkiewicz Filip 6b,Mikołaj Jakub 5a, Przybylski Aleksander 6b, Kacper Górniak 6b oraz rezerwowi Tomasz 6a , Śmieszek Dawid 6c.
Chłopcy starsi: Emil Paul 8e, Iwaszkiewicz Paweł 8a, Oskar Ratajczak 8c, Mikołaj Walkowiak 8c, Lange Bartosz 8d, Aleksander Maciejewski 8a oraz rezerwowi Aleksander Mania 8a, Jakub Napierała 8a i Łukasz Kortus 8a.
W sobotę 1 października jedziemy na Mistrzostwa Powiatu.
24
Przedszkolaki w szkole
27.09. dzieci z grupy "Biedronki" z Przedszkola im. Krasnala Hałabały odwiedziły uczniów z kl. 1d. Dzieci 6-letnie miały możliwość uczestniczyć w zajęciach sportowych wspólnie z uczniami naszej szkoły. Obie grupy doskonaliły swoją sprawność fizyczną. Spotkanie przebiegło w radosnej atmosferze. Już dziś zapraszamy naszych młodszych kolegów na kolejne wspólne zajęcia.
17
"Niezwykła lekcja muzyki"
Dnia 26 września grupa 21 uczniów naszej szkoły uczestniczyła w "Niezwykłej lekcji muzyki" w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Wraz ze studentami AM wzięli udział w warsztatach podczas których wcielili się w rolę muzyków z orkiestry. Przekonali się, że nie jest to najłatwiejsze zajęcie. Wspólnie wykonali utwór W. A. Mozarta "Eine kleine Nachtmusik" na instrumentach perkusyjnych. Następnie stworzyli chór i zaśpiewali "Odę do radości". Wszyscy uczniowie świetnie poradzili sobie w tych zadaniach. W kolejnej części uczniowie pracując w grupach brali udział w quizie dotyczącym muzyki filmowej i poznali historię kina. Zwieńczeniem warsztatów była gra na bum bum rurkach do muzyki z bajek Disneya. Uczniowie pełni wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia wrócili do domu.
18
Europejski Dzień Języków
Różnorodność językowa, wielojęzyczność i nauka języków obcych przez całe życie: to najważniejsze przesłanie w Europie każdego 26 września, w dniu ogłoszonym przez Radę Europy – Europejskim Dniem Języków. Jak co roku Jedynka włączyła się w celebrowanie tego święta. W tym roku każda klasa losowała flagę europejskiego kraju i za zadanie miała przebrać się w barwy narodowe danego państwa. Dodatkowo, aby urozmaicić różnorodność językową tego święta każdy oddział wylosował powitanie w różnych językach. Każda klasa w dzisiejszym dniu witała się innymi słowami. Na korytarzach i w klasach można było usłyszeć greckie przywitanie KALIMERA czy hiszpańskie Buenos Dias.
19
Prezentacja kandydatów do Samorządu Uczniowskiego
Dzisiaj tj. 23 września uczniowie klas 2-8 uczestniczyli w prezentacji kandydatów do Samorządu Uczniowskiego. Każdy z 11 kandydatów zaprezentował swoje pomysły dotyczące przestrzegania porządku w szkole, inicjatywy, które mogłyby wspomóc integrację całej społeczności szkolnej i umilić uczniom przerwy i czas spędzany w szkole. Prezentacje były częścią prowadzonej przez uczniów kampanii wyborczej, która będzie trwać, aż do środy. W tym roku wybory do SU są organizowane przy wsparciu Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO). Celem programu jest zachęcenie młodych ludzi do świadomego udziału w wyborach oraz włączenie się w życie szkolne. Uczestnictwo w młodzieżowych wyborach daje możliwość podjęcia pierwszej tak ważnej aktywności obywatelskiej. Samorząd Uczniowski wybrany w demokratycznych i powszechnych wyborach cieszy się rzeczywistym poparciem i autorytetem. Zapraszamy wszystkich do licznego udziału w wyborach- już 30 września w bibliotece szkolnej. Na apelu zostały również wręczone dyplomy uczniom klas 8, którzy wzięli udział w warsztatach języka angielskiego British Council - English Club w Lesznie.
26
Miejski Rajd Rowerowy
Drodzy Rodzice, Uczniowie! Grodziskie Stowarzyszenie Cyklistów zaprasza do udziału w XXV Miejskim Rajdzie Rowerowym.
Nawigacja
Archiwum Aktualności