W sobotę 23 października w Granowie odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Powiatu w Tenisie Stołowym. W ramach Igrzysk Dzieci naszą szkołę reprezentowały Olga Hamrol i Blanka Jędrzejczak, które zajęły 2 miejsce kwalifikując się do etapu rejonowego.Gratulujemy !!!
"Spotkania muzyką"
21.10.2021 rozpoczęto cykliczne zajęcia w ramach projektu "Spotkania muzyką" w klasach szkoły życia. Uczniowie mieli okazję poznać gitarę i obejrzeć koncert w wykonaniu Marcela Sołtysiaka z klasy 7c.
Jak widać na załączonych zdjęciach Marcel pokazał uczniom gitarę i jej różne brzmienie, oraz umożliwił indywidualne próby grania na tym instrumencie.
1
WARSZTATY INTEGRACYJNO-PLASTYCZNE
W tym roku szkolnym gościmy studentów Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Pani Aleksandra Pfeiffer oraz Pan Daniel Malinowski przeprowadzają w klasach zajęcia, w czasie których przybliżają uczniom różne techniki malarskie, kładąc duży nacisk na integracje zespołów klasowych. Studenci przeprowadzili już zajęcia w klasach 3a, 3b, 3c, 6a, 8a oraz 8c. Serdecznie dziękujemy i liczymy na dalszą współpracę.
31
Mistrzostwach Województwa w sztafetowych biegach przełajowych
W dniu 20 października 2021 r. w Poznaniu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Mistrzostwach Województwa w sztafetowych biegach przełajowych.
Przy piękniej pogodzie na trudnej trasie biegli: Kacper Janas, Mikołaj Bziukiewicz, Kacper Bziukiewicz, Bartosz Lange,Eryk Kalemba, Mikołaj Juchacz, Adrian Peters. GRATULACJE.
Drużynowe Mistrzostwa Gminy w Szachach
16.10.2021 w Szkole Podstawowej nr 4 rozegrano Drużynowe Mistrzostwa Gminy w Szachach. Turniej odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych.
W grupie młodszej drużyna naszej szkoły reprezentowana przez
Aleksandrę Tadeusz, Anastasię Tustanovską,
Ingę Michalczak i Jakuba Tulinskiego zajęła 4 miejsce.
Starsza reprezentacja naszej szkoły w składzie:
Martyna Regulska, Ksawery Gałkowski, Filip Tajcher i Alex Wachowiak
plasując się na drugim miejscu
zdobyła tytuł Wicemistrzów Gminy.
2
„Miej różowe myśli”
W piątek, 15 października uczniowie klas 7a i 8e uczestniczyli w happeningu pod hasłem : „Miej różowe myśli”. Akcja została zorganizowana z inicjatywy Grodziskiego Roku Kobiet oraz Dyrektora SP ZOZ w Grodzisku Wielkopolskim. Happening został również objęty honorowym patronatem Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego. Każdego roku właśnie w tym dniu obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Październik uznawany jest także na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi i w tym celu podejmowane są tematy i działania związane z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi, by zwrócić uwagę na istotę wykonywania regularnych badań i rolę zdrowego stylu życia w zapobieganiu chorobom. Dzisiejsze wydarzenie z pewnością pokazało nam jak ważna jest profilaktyka, bo choroba może dotknąć każdą z naszych bliskich bez względu na wiek- a wtedy chorujemy nie tylko my, ale całe rodziny.
7
Wręczenie nagród oraz apel roboczy
Dnia 13 października 2021 r. odbyły się w naszej szkole apele robocze. Opiekunka samorządu uczniowskiego pani Katarzyna Sendrowicz- Florek podsumowała pracę szkoły od początku roku szkolnego. Poinformowała uczniów co nowego wydarzyło się w szkole oraz jakie niespodzianki przygotowali dla nich wychowawcy klas jeszcze w październiku. Pan Dyrektor Piotr Stasiłowicz przypomniał normy bezpieczeństwa i zasady zachowania obowiązujące w szkole. Apel był również okazją do nagrodzenia na etapie szkolnym, uczniów biorących udział w konkursie na makietę wiatraka, organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2 oraz Szkołę Podstawową w Kąkolewie. Nagrody wręczyła uczniom pani dyrektor Iwona Wasik.
56
Egzamin na kartę rowerową
W dniu 07.10.2021 r. odbył się w naszej szkole egzamin praktyczny na kartę rowerową dla uczniów klas piątych. Policjanci mieli sprawdzali umiejętność poruszania się po drodze oraz znajomość znaków drogowych. Cieszymy się, że dzieci znają przpisy ruchu drogowego i będą bezpiecznie poruszać się po drodze.
6
Pasowanie na ucznia
Dnia 8 października 2021 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość Pasowania na Ucznia, w której udział wzięły trzy klasy - 54 Pierwszaków. Na uroczystościach Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego reprezentował Sekretarz Gminy pan Artur Kalinowski. Uczniowie przygotowali krótki program artystyczny, dzięki któremu zdały swój pierwszy egzamin. Każdy z Pierwszaków dostąpił zaszczytu Pasowania na Ucznia symbolicznym ołówkiem, którego dokonał Dyrektor szkoły pan Piotr Stasiłowicz. Akt ten podkreślił fakt przyjęcia do społeczności szkolnej. Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom oraz upominek, który ufundował Burmistrz Grodziska pan Piotr Hojan.
Dziękujemy!
Rodzicom gratulujemy wspaniałych dzieci, a Pierwszakom życzymy wielu sukcesów!
Powodzenia!
31
Co słychać u drugoklasistów?
We wrześniu uczniowie powtarzali zasady bezpiecznego zachowania się w szkole i na ulicy. Poznawali wybrane znaki drogowe i ćwiczyli prawidłowe przechodzenie przez jezdnię.
Omawialiśmy też zagadnienia dotyczące ptaków. Wiemy już, które gatunki odlatują do ciepłych krajów, a które pozostają z nami przez cały rok. Aby pogłębić i utrwalić naszą wiedzę, odwiedziliśmy hodowcę ptaków egzotycznych- Pana Łukasza Dziurlę. W ptaszarni mogliśmy podziwiać rzadkie i egzotyczne gatunki papug, sowy, pawie i bażanty. Z zaciekawieniem wysłuchaliśmy informacji i ciekawostek na ich temat. Byliśmy zachwyceni pięknem i różnorodnością oglądanych ptaków.
Serdecznie dziękujemy Panu Łukaszowi, dla którego ptaki są wielką pasją.
24
Mistrzostwa gminy w drużynowym tenisie stołowym
Dnia 7 października w Kąkolewie odbyły się Mistrzostwa gminy w drużynowym tenisie stołowym. W zawodach wzięły udział dziewczęta i chłopcy z rocznika 2009 i młodsi.
W kategorii dziewcząt brały udział reprezentacje z czterech szkół podstawowych
i tutaj najlepsze okazały się nasze dziewczęta w składzie:
Olga Hamrol 7c, Maja Komorowska 6a, Gabrysia Bąk 6a zajmując I miejsce .
W kategorii chłopców wzięły udział reprezentacje 6 szkół,
a nasi chłopcy w składzie:
Mateusz Fórmaniak 6a i Łukasz Chwalisz 6a uplasowali się na 3 miejscu .
Gratulujemy wszystkim a dziewczętom życzymy powodzenia
na etapie powiatowym, który odbędzie się już 23 października.
7
Wspólne gotowanie
Kulinarny zakątek niedawno oddany do użytku służy już rozwijaniu zainteresowań wśród uczniów szkoły życia. Z ogromnym zapałem gotowali ulubione spaghetti. Jak widać na załączonych zdjęciach sprawiło im to wiele przyjemności.
Wycieczka do Poznania
4 października 2021 r. klasy 5a i 5b wybrały się do Poznania. Celem wycieczki była wizyta w Parku Trampolin „Jump Arena” oraz seans filmowy w Cinema City. Najpierw udali się na godzinę zabawy do "Jump Areny". Po profesjonalnej rozgrzewce, przeprowadzonej pod okiem instruktora, uczniowie korzystali z atrakcji tego miejsca m.in.: koszy do wsadów, ścieżki akrobatycznej, ścianki wspinaczkowej, basenu z piankami, różnego rodzaju trampolin i lin do wspinaczki. Skoki na trampolinach dostarczyły uczestnikom niezapominanych wrażeń i z pewnością uświadomiły, iż to nie tylko wspaniała zabawa, ale również doskonałe ćwiczenie dla mięśni nóg. Zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi obejrzeli w kinie film pt. "Czarny młyn" oparty na motywach bestsellerowej powieści Marcina Szczygielskiego,To opowieść o wielkiej przyjaźni i rodzącej się pierwszej miłości, a także lekcja tolerancji osadzona w pełnej zwrotów akcji fabule przygodowej. Pełni wrażeń i nowych doświadczeń wrócili do domu.
21
Dzień Chłopaka
30 września uczniowie klas „Szkoły życia” obchodzili Dzień Chłopaka. W tym dniu, dziewczęta przygotowały dla swoich kolegów różne konkurencje, w których chłopcy musieli wykazać się sprawnością fizyczną. Uczniowie musieli między innymi wykonać skok w dal, rzucić do celu oraz utrzymać równowagę. Wszyscy świetnie się bawili, tor przeszkód bez problemu ukończyli i otrzymali tytuł „Super Chłopaka” Na koniec czekały dyplomy oraz słodkie upominki.
Międzynarodowy Dzień Muzyki
Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki redakcja szkolnego radia wraz ze szkolnym chórem Kantylena przygotowała podczas dużej przerwy muzyczną i taneczną niespodziankę.Chórzystki zapierały piosenkę "Muza, muzyka” a wszyscy uczniowie mieli szansę zatańczyć Belgijkę.
5
„Retro Leporello”
W czwartek, 30 września uczniowie klasy 5a i 5b uczestniczyli w warsztatach w CK Rondo z Panią Anną Kaszubą – Dębską pt.„Retro Leporello”, podczas których mogli stworzyć własne leporello na temat historii miłosnej Kici i Puchacza.
Dla zainteresowanych: Leporello jest to harmonijkowa, bezoprawowa kompozycja graficzna, czyli w naszym przypadku książka- Leporello. Można ją zrobić na dwa sposoby: albo ze wstęgi naprzemiennie łamanego do postaci harmonijki kartonowego papieru, albo z wielu kartek tej samej wielkości, klejonych taśmą do postaci wstęgi, a następnie składanych w harmonijkę. Taki format jest stosowany np. do ulotek, programów operowych czy teatralnych. Leporello zaliczane jest do formy książkowej, kiedyś w ten sposób publikowano nuty. Nazwa pochodzi od opery Mozarta – Don Giovani.
Uczniowie z wielkim zaagngażowaniem wykonali swoje prace. Warsztaty bardzo im się podobały i zachęciły do samodzielnego wykonywania leporello w domu.
32
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Jak co roku 29 września obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji zaprosiliśmy do biblioteki uczniów z klas I – III. Klasy pierwsze wysłuchały trzech rozdziałów z książki Fridy Nilsson pt. „Hedwiga”, klasy drugie zapoznały się z przygodami skarpetek z książki Justyny Bednarek pt. „Nowe przygody skarpetek”, a trzecioklasiści poznali historię kota opisaną w reportażu Ewy Nowak pt. „Kot , który zgubił dom”. Na zakończenie spotkania nasi mali czytelnicy wypożyczali samodzielnie wybrane książki, natomiast w klasach wykonali, piękne ilustracje i zakładki .Ten dzień stał się znakomitą okazją do promocji czytelnictwa wśród dzieci.
6
Nawigacja
Archiwum Aktualności