PLAN DOWOZÓW W ROKU SZKOLNYM 2020/2021
Poniedziałek
15:00- Lasówki,Słocin,OWP
Wtorek
14:40 – Lasówki,Słocin,OWP
15:30-Lasówki,Słocin,OWP
Środa
15:00 – Lasówki,Słocin,OWP
Czwartek
14:10– Lasówki,Słocin,OWP
15:30-Lasówki,Słocin,OWP
Z OWP dowożone są tylko dzieci z niepełnosprawnością.
Ul. DOLNA STRUMYKOWA ORAZ KĄKOLEWO – ODWOZY CODZIENNIE o GODZ.14:20.
Piątek
14:10 - Lasówki,Słocin,OWP
Dowóz poranny :
Lasówki-godz.7:25
OWP-godz.7:30
ul.Leśna-7:35
Słocin – 7:40
ul. Dolna, Strumykowa-7:30
Kąkolewo-7:20
DOWOZY 1 WRZEŚNIA 2020 r.
Dowóz do szkoły:
Lasówki -7:25
ul.Leśna-7:35
Słocin -7:40
Odwóz ze szkoły - 10:30
PROCEDURY FUNKCJONOWANIA SZKOŁY W CZASIE EPIDEMII
- Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
- Przy wejściu do budynku szkoły należy zamieszczono informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego. Wszyscy wchodzący do budynku szkoły mają możliwość skorzystania z płynu do dezynfekcji rąk.
Organizacja zajęć w szkole:
Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady:
- 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
- dystans od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
- dystans od pracowników szkoły min. 1,5 m,
- opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk). W miarę możliwości należy ograniczyć przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach i tak:
- opiekunowie uczniów klas pierwszych – mogą przyprowadzać i odbierać ucznia z korytarza pod salą lekcyjną w dniach 01.09.2020 do 11.09.2020, przestrzegając w.w. zasad. Nie wolno im wchodzić do sal lekcyjnych.
- opiekunowie uczniów pozostałych klas oraz opiekunowie uczniów klas pierwszych po 11.09.2020 mogą przyprowadzać i odbierać uczniów przed budynkiem szkoły, przestrzegając w.w. zasad.
- Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadamia rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
- Opiekunowie ucznia zobowiązani są do odbierania telefonu ze szkoły, a jeśli nie mogą tego zrobić do niezwłocznego oddzwonienia.
- .Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele zobowiązani są do zakrywania ust i nosa podczas przebywania w przestrzeni wspólnej szkoły. W salach lekcyjnych, pokoju nauczycielskim, stołówce oraz na boisku szkolnym obowiązek zakrywania ust i nosa nie obowiązuje. W miarę możliwości rekomenduje się zachowywanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych i ograniczenia gromadzenia się uczniów na terenie szkoły.
- Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie odkazić ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
- Uczeń musi posiadać własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce, Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
- W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć. Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- Nauczyciel w klasach I-III organizuje przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min.
- Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw.
- Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
- Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy.
- Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, a razie potrzeby w innych salach dydaktycznych oraz na boisku szkolnym. Świetlicę należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
- Pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami. Do sekretariatu szkoły można wchodzić wyłącznie pojedynczo po wcześniejszej dezynfekcji rąk, z zakrytymi ustami i nosem.
- W bibliotece szkolnej może jednocześnie przebywać nie więcej niż 5 osób wypożyczających książki. Przed wejściem obowiązuje dezynfekcja rąk oraz zakrycie ust i nosa. Obowiązuje konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotece.
- W gabinecie pielęgniarki szkolnej obowiązują odrębne zasady korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej oraz godziny jego pracy, uwzględniając wymagania określone w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Podczas korzystania z szatni uczniowie powinni zdezynfekować ręce i starać się zachowywać bezpieczną odległość.
- Z uwagi na wyłączenie źródełek wody pitnej należy przynosić własną wodę
- Obiady będą wydawane według następującego harmonogramu: 11.30-12.25 klasy I-III 12.35-12.55 klasy IV-VI 13.40-13.55 klasy VII-VIII
- Pomiędzy grupami nastąpi dezynfekcja stolików i krzeseł.
- Warianty funkcjonowania szkoły w okresie pandemii:
Wariant A – tradycyjna forma kształcenia ,
Wariant B - Dyrektor będzie mógł zawiesić zajęcia grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć i prowadzić kształcenie na odległość (zdalne).
Wariant C - Dyrektor szkoły, placówki podejmuje decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej).
Drodzy Rodzice uczniów klas I
1 września o godzinie 11:00 w dużej sali gimnastycznej odbędzie się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego dla uczniów klas I połączone z zebraniem informacyjnym dla rodziców wg następującego porządku:
I część:
- przedstawienie wychowawców klas I
- przydział dzieci do klas
- przejście dzieci wraz z wychowawcami do sal
II część:
Zebranie organizacyjno-informacyjne z rodzicami, na którym omówione zostaną:
- organizacja zajęć obowiązkowych i pozalekcyjnych
- podręczniki
- praca świetlicy
- dożywianie
- zasady przyprowadzania i odbioru dzieci
- zasady funkcjonowania szkoły w okresie pandemii
- wyprawka szkolna- omówienie przez wychowawcę
Na rozpoczęcie roku z dzieckiem przychodzi tylko 1 rodzic lub opiekun- wszyscy w maseczkach. Przy wejściu do szkoły obowiązuje dezynfekcja rąk.
Dzieci przychodzą z pustymi tornistrami lub plecakami!
Rozpoczęcie roku szkolnego dla klas II-VIII
Informujemy, że rozpoczęcie roku szkolnego 1 września 2020 r. będzie przebiegało wg nastepującego porządku:
g. 8:00 boisko - klasy II i III
g. 8.30 boisko - klasy IV i V
g. 9:00 boisko - klasy VI
g. 9:30 boisko - klasy VII
g. 10:00 boisko - klasy VIII
Po części oficjalnej na boisku nastąpi spotkanie z wychowawcą w sali lekcyjnej, gdzie rozdane zostaną zaległe świadectwa- obowiązują maseczki.
30 sierpnia 2020 r. o godz. 10:15 w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa msza św. rozpoczynająca rok szkolny 2020/2021, transmisja rownież online.
Uwaga Absolwenci !!!
Informujemy, że od piątku 31 lipca
w sekretariacie szkoły będą do odbioru
zaświadczenia z wynikami egzaminu ósmoklasisty.
Zaświadczenie może odebrać uczeń, rodzic
bądź opiekun prawny za poświadczeniem.
Sekretariat czynny w godzinach od 9:00 do 13:00.
ZASADY ZAOPATRZENIA W PODRĘCZNIKI W ROKU SZKOLNYM 2020/2021
Drodzy Rodzice
w załączniku przedstawiamy spis podręczników obowiązujących w roku szkolnym 2020/2021 w naszej szkole oraz zasady zaopatrzenia się w potrzebne pozycje.
Informacja o funkcjonowaniu szkoły podczas wakacji
W okresie wakacji letnich sekretariat szkoły
czynny będzie dla interesantów
w godzinach od 9:00 do 13:00.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach
prosimy o kontakt pod numerem tel. 61 227 12 40.
Absolwent Roku 2019/2020
W roku szkolnym 2019/2020 Absolwentem Roku został
Eryk Lipowicz uczeń klasy 8B.
Eryk od czwartej klasy zawsze miał wysokie wyniki w nauce i w zachowaniu. W tym roku osiągnął średnią ocen 5,56 i otrzymał wzorowe zachowanie. Brał udział w wielu konkursach przedmiotowych i w zawodach sportowych. Między innymi zdobył:
III miejsce w etapie rejonowym Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego „Avatarek”
II miejsce w Mistrzostwach Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych.
II miejsce w Mistrzostwach Powiatu w Halowej Piłce Nożnej
Chętnie podejmował się zadań wyznaczonych przez wychowawcę i innych nauczycieli. Angażował się w pracę na rzecz społeczności uczniowskiej, w zbiórki darów serca. Aktywnie działał w Szkolnym Klubie Europejskim.
Cieszył się sympatią i zaufaniem kolegów i koleżanek czego dowodem było pełnienie w klasie siódmej i ósmej funkcji przewodniczącego klasy.
Godnie reprezentował szkołę będąc w klasie ósmej w poczcie sztandarowym.
Zawsze chętnie każdemu pomógł, doradził. Cechuje go wysoka kultura osobista.
Eryku, mamy nadzieję, że nadal będziesz osiągał wiele sukcesów, realizował swoje plany i zamierzenia, pamiętając o szkole, której mury dziś opuszczasz.
Dedykujemy Tobie słowa Jima Rohn’a:
"Najważniejszą wartością w życiu nie jest to, co uda Ci się zdobyć.
Najważniejszą wartością w życiu jest to, kim się stajesz."
Gratulujemy!!!
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2019/2020 dla klas 3 i 8
26 czerwca odbyło sie uroczyste zakończnienie dla klas trzecich oraz pożegnanie absolwentów klas ósmych. Dobiegł końca kolejny, wyjątkowy, inny niż zwykle rok szkolny. Był to dla wszystkich trudny czas. W związku z epidemią koronawirusa nie odbył się tradycyjny apel podsumowujący rok szkolny 2019/2020. Cieszymy się, że, mogliśmy spotkać się z uczniami klas trzecich, którzy ukończyli pierwszy etap edukacyjny oraz klas ósmych czyli tegorocznymi absolwentami. Rozdanie świadectw odbyło się zgodnie z reżimem sanitarnym.
Wielu spośród trzecioklasistów uzyskało bardzo dobre wyniki w nauce za co otrzymali wyróznienie i nagrody, a rodzice "Listy pochwalne".
Najwyższym wyróznieniem w naszej szkole jest zdobycie tytułu" Absolwenta roku". W tym roku szkolnym uzykał go Eryk Lipowicz z klasy 8b.
Miano najlepszego sportsmena i sportsmenki przypadło Oskarowi Napierale oraz Wiktorii Sołtysiak również z klasy 8b.
Uczniowie, którzy uzyskali średnią 4,75 i wyżej oraz bardzo dobre i wzorowe zachowanie otrzymali świadectwo z biało czerwonym paskiem oraz nagrodę za bardzo dobre wyniki w nauce. Absolwenci ze średnią 5,0 i wyżej otrzymali najwyżesze wyróżnienie jakim jest zdjęcie na tle sztandaru szkoły. Rodzice tych uczniów -"Listy pochwalne".
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom,
życzymy dalszych sukcesów oraz zasłużonego wypoczynku!
84
Egzamin Ósmoklasisty
54 uczniów naszej szkoły w dniach 16 - 18 czerwca przystąpiło do Egzaminu Ósmoklasisty. We wtorek 16 czerwca ósmoklasiści pisali egzamin z języka polskiego, 17 czerwca z matematyki, a 18 czerwca z języka obcego. Egzamin ze względu na epidemię odbywał się w ścisłym reżimie sanitarnym.
Wyniki zostaną ogłoszone 31 lipca.
Trzymamy kciuki za wyniki i życzymy udanych oraz bezpiecznych wakacji.
7
Zachowaj Trzeźwy Umysł
Jak co roku zachęcamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w konkursach w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł.
W 2020 roku działania profilaktyczne Zachowaj Trzeźwy Umysł będą organizowane pod hasłem: DorastaMY AsertywNIE
Propozycje konkursów:
1. Konkurs „Wehikuł czasu. Mój najszczęśliwszy dzień!”.
Waszym zadaniem będzie wzięcie udziału w konkursie pt. „Wehikuł czasu. Mój najszczęśliwszy dzień!” W ramach konkursu zachęcam do wykonania pracy plastycznej lub literackiej, prezentującej dowolny dzień z przeszłości lub przyszłości, który według wyobraźni i kreatywności uczestnika konkursu był wyjątkowy (spotkanie, miejsce, osoba).
Kto może wziąć udział? Uczniowie naszej szkoły z klas I – VIII.
Termin konkursu: na prace czekamy do 15.09.2020 roku.
2. Krzyżówka.
Wysil główkę i rozwiąż krzyżówkę, a później prześlij hasło na naszego e-maila: biuroztu@gmail.com lub krzyzowka2020@trzezwyumysl.pl.
https://www.trzezwyumysl.pl/wp-content/uploads/2020/03/Konkurs-krzyz%C3%B3wkowy.pdf
3. Zaprojektuj własną pocztówkę w konkursie „Sport to zdrowie – pocztówka dla przyjaciela”.
Warunkiem uczestnictwa w konkursie „Sport to zdrowie – pocztówka dla przyjaciela” jest dostarczenie do 15 września 2020 roku pracy konkursowej wykonanej na pustej stronie pocztówki (znajdującej się w materiałach pakietu kampanii ZTU) do sekretariatu szkoły. Możesz też zrobić fotografię pocztówki i wysłać ją na na maila organizatora kampanii: pocztowka@trzezwyumysl.pl lub biuroztu@gmail.com
Tola i Tymek
Zadaniem uczestników konkursu „TYMEK I TOLA NA EKOLOGICZNEJ ŚCIEŻCE” jest stworzenie zdjęcia lub kolażu zdjęć, na którym uczestnicy konkursu zobrazują w jaki sposób Tymek i Tola dbają o ekologię. Tymek i Tola to papierowe postaci typu „origami”.
Wizerunki Tymka i Toli można pobrać klikając w poniższy niebieski przycisk. Pobrane materiały należy wydrukować i złożyć według załączonej instrukcji, tak aby w finalnym efekcie powstały tekturowe wersje przedstawiające postacie Tymka i Toli. Postacie Tymka i Toli muszą zostać wykorzystane w pracy konkursowej.
https://www.trzezwyumysl.pl/wp-content/uploads/2019/12/tymek_i_tola.pdf
Termin konkursu: na prace czekamy do 5.09.2020 roku.
Życzymy powodzenia!
9 CZERWCA - Dzień Przyjaciela
Przyjaciel to KTOŚ nam bliski, KTOŚ, kto jest przy nas zarówno w dobrych momentach naszego życia, jak i wtedy, gdy jest nam trudno. Przyjaciel potrafi cieszyć się naszym szczęściem i trzymać za rękę, gdy jest nam smutno. Przyjaciel to KTOŚ, kto po prostu jest przy nas zawsze.
"- Puchatku!
- Co, Prosiaczku?
- Nic - rzekł Prosiaczek, biorąc Puchatka za łapkę.
- Chciałem się tylko upewnić, czy jesteś".
Dzisiaj jest doskonała okazja podziękować naszym przyjaciołom
za ich obecność w naszym życiu.
"Dzień spedzony z Tobą to mój ulubiony dzień.
Więc dzisiaj jest mój nowy ulubiony dzień."
7
Projekt „Majowe święta”
Majowe święta dla wszystkich Polaków na świecie są wpisane w tożsamość narodową. W każdej polskiej szkole, kolejne rocznice tych ważnych, państwowych świąt obchodzone są bardzo uroczyście. Śpiewane są podniosłe pieśni i recytowane patriotyczne wiersze. Celem tych wszystkich działań jest kształtowanie szacunku do własnego państwa oraz poczucia tożsamości narodowej. Uroczyste ich obchodzenie stało się już tradycją w naszej szkole. W tym roku ze względu na pandemię było jednak niemożliwe. Dzięki Stowarzyszeniu „ Klub Nauczycieli Polskich i Polonijnych GNIAZDO PL” włączyliśmy się on-line w obchody tych świąt . Uczniowie wzięli udział w projekcie „Majowe święta”. Celem tego międzynarodowego projektu było: przybliżenie znaczenia świąt państwowych: Święta Pracy- Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy, Dnia Flagi Rzeczypospolitej i Dnia Polonii i Polaków za Granicą, oraz Święta Narodowego Trzeciego Maja, a także doskonalenie umiejętności plastyczno–technicznych i fotograficznych. W projekcie „Majowe święta” wzięły udział dzieci, młodzież, nauczyciele i rodzice z całego świata pozwolił on, nie tylko pogłębić wiedzę na temat naszej historii, kultury i tradycji, nie tylko rozbudzić wyobraźnię i inwencję młodych twórców, ale też pozostawił trwały ślad w postaci zdjęć i filmików prezentowanych na różnych stronach.
Poniżej otrzymane gratulacje oraz wykaz szkół biorących udział w projekcie.
DYREKCJA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1
im. Polskich Olimpijczyków w Grodzisku Wielkopolskim
Serdecznie dziękujemy
Pani Zycie Klemeńskiej i uczniom z Waszej Szkoły
za udział w naszym międzynarodowym projekcie
„ Majowe święta”
SZKOŁY W POLSCE
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Zjazdu Gnieźnieńskiego w Gnieźnie - uczniowie klasy 2 a wychowawca p. Jagoda Sobecka
Szkoła Podstawowa nr 5 im. Arkadego Fiedlera w Gnieźnie klasa 1 a – wychowawca p . Ewa Bielanowska i 2 b – wychowawca p. Grażyna Kędzierska
Szkoła Podstawowa nr 8 im. Mikołaja Kopernika w Gnieźnie – uczennice Aleksandra i Zuzanna Stefaniak kl. 5 b i Zosia Sienkiewicz kl. 1b
Szkoła Podstawowa nr 10 im.Polskich Noblistów w Gnieźnie– uczennica Weronika Nowak kl. 2 b
Albert Cielaczyk kl. 1a
Dzieci z Przedszkola nr 5 im. Mali Przyrodnicy w Gnieźnie - wychowawca p. Aleksandra
Szymańska
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Grodzisku Wielkopolskim – nauczyciel p. Zyta Klemenska i uczniowie z kl. 5e, 3a, 4a, 6d, 5b, 6a, 4b,6e,5d, 2a,
Szkoła Podstawowa w Łubowie – uczeń Konrad Bruch
Przedszkole nr 12 " Plastusiowo" grupa Limonkowe Plastusie wychowawca p . Paulina Ambrożak
Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Rejtana w Bączalu Górnym, woj. Podkarpackie – uczeń Jakub Ujejski
Zespół Szkół Technicznych w Gnieźnie im. Papieża Jana Pawła II – nauczyciel p. Donata Dymek - Stefaniak
SZKOŁY POLONIJNE
Życzenia przesłali : :
Aleksandra Sowiak, nauczycielka dwóch kontynentów- Polski i Stanów Zjednoczonych
Dyrektor Polskiej Szkoły w Bath – Anglia p. Iwona Erturan
Z Chicago USA p. Elżbieta Berkowicz nauczyciel Szkoły Polonijnej im. Marii Skłodowskiej – Curie i dyrektor Przedszkola „Zaczarowany Ołówek”
UDZIAŁ W PROJEKCIE:
Uczniowie z Polskiej Szkoły w Yorba Linda im. Heleny Modrzejewskiej Hrabstwo Orange, Kalifornia, USA – p . Kazia Kmak , p. Anna Kobylecki i p. Bożena Lasunowicz
Uczniowie Mayo Polish School Westport – Irlandia p. Kinga Polityło
Uczniowie z Mayo Polish School Castlebar - Irlandia
Polska Akademia w Scunthorpe – Anglia – uczennica Nicola Wis
Uczniowie Polskiej Szkoły w Fife p. dyrektor Danuta Piękoś Linton Lane Centre Kirkcaldy Szkocja
Uczniowie - Polska Szkoła Sobotnia im. Fryderyka Chopina w Bath – Anglia p. Iwona Erturan
Polska Szkoła im. św. Faustyny Kowalskiej w Lombard USA - uczennica Kaya Liberda
Grupo Folclórico Polonês Karolinka - z Brazylii
Dzieci z „Polskiej Nuty” z Odessy
Dzieci z Polskiej Ludoteki Wojtek w San Benedetto del Tronto we Włoszech p. Justyna Skiba
Uczniowie z Szkoły Polonijnej im. Marii Skłodowskiej – Curie w Chicago – p. Elżbieta Berkowicz
Dzieci z Przedszkola „ Zaczarowany Ołówek” – Chicago – p. Elżbieta Berkowicz
4
Nawigacja
Archiwum Aktualności