Plan dowozów w roku szkolnym 2019/2020
PLAN DOWOZÓW W ROKU SZKOLNYM 2019/2020
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1
GRODZISK WLKPPoniedziałek
14:55- Lasówki,Słocin,OWP
Wtorek
14:50 – Lasówki,Słocin,OWP
Środa
14:50 – Lasówki,Słocin,OWP
Czwartek
14:50– Lasówki,Słocin,OWP
Piątek
13:45 - Lasówki,Słocin,OWP
Dowóz poranny z Lasówek- godz. 7:15
ul. Leśnej – godz. 7:20
Słocina-godz. 7:25
OWP-godz. 7:10
0WP-dowozy dla uczniów z niepełnosprawnością.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020
Uroczyste rozpoczecie roku szkolnego 2019/2020 odbędzie się 2 września 2019r.
- o godz. 900 dla klas 4-8 na boisku szkolnym
- o godz.1100 dla klas 1-3 w dużej sali gimnastycznej
Msza św. dla wszystkich uczniów z klas 1-8 o godzinie 1000 w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grodzisku Wlkp. Uczniowie klas 1 na mszę św. nie zabierają plecaków.
Serdecznie zapraszamy uczniów i rodziców.
Dowozy w dniu 2 września:
- dowóz na godz. 9.00 – OWP. Lasówki, ul. Leśna, Słocin
- odwóz po godz. 11.10 - OWP. Lasówki, ul. Leśna, Słocin
Dowóz i odwóz w dniu 02.09. 2019r.
SP Słocin 8:10 przedszkole
ul. Leśna 8:15
Lasówki 8:25
OWP 8:30
SP2 8:35 dowóz do SP 2
SP1 8:40 dowóz do SP 1
Odwóz z SP 1
SP 1 11:30 odwóz z SP 1
Kurowo 11:40
ul. Bukowska 11:45
SP Słocin 11:50
Ul. Leśna 11:55
Lasówki 12:05
OWP 12:10
Wyprawka ucznia klasy 1
Wyprawka ucznia klasy 1
- zeszyty: w cienkie linie, w kratkę, gładki
- blok rysunkowy: kolorowy i biały
- blok techniczny: kolorowy i biały
- nożyczki
- klej w sztyfcie
- farby plakatowe
- pędzel, pojemnik na wodę
- plastelina
- papier kolorowy
- teczka z gumką
Strój sportowy: biała bluzka, granatowe lub czarne spodenki, obuwie sportowe, worek do stroju.
- kubek do herbaty, drugie śniadanie
Półkolonie 2019
W półkoloniach zorganizowanych w naszej Jedynce brało udział 50 uczniów naszej szkoły. Półkolonie trwały dwa tygodnie. Przez cały okres wypoczynku mieliśmy stałą opiekę medyczną w osobie pielęgniarki szkolnej – Aliny Kasprowiak.
Pierwszego dnia dzieci zostały podzielone na pięć grup. Grupy były rozpoznawalne z daleka, ponieważ każda miała inny kolor czapeczek.
Grupa biała - “Śnieżne Bałwanki” - opiekunka Dagmara Zacharko
Grupa niebieska - “Smerfy” - opiekunowie Dominika Ćwiek, Bartosz Gostyński
Grupa żółta - “Minionki” - opiekunka Izabela Kmieć
Grupa pomarańczowa - “Wiewióry” - opiekunka Marlena Bendowska
Grupa zielona - “Kaktusiaki.pl” - opiekunka Sylwia Włodarczyk-Brychcy
Program tegorocznych półkolonii był bardzo urozmaicony. W telegraficznym skrócie tak wyglądał nasz wspólny wakacyjny czas:
24 czerwca - dzień organizacyjny. Uczestnicy poznali program oraz regulamin półkolonii. Podzieliliśmy się na 5 grup. Zaproszona Pani Policjant przypomniała zasady bezpiecznego zachowania się podczas wypoczynku. Następnie wszystkie grupy przeszły do “Szkoły pod Chmurką”, gdzie odbyły się pierwsze zabawy edukacyjne oraz integracyjne.
25 czerwca – braliśmy udział w Półkolonijnym Turnieju Strzeleckim na Strzelnicy Wiejskiego Centrum Kultury i Sportu w Zdroju. Puchary, dyplomy i nagrody zostały wręczone w ostatni dzień półkolonii.
26 czerwca – w Sulechowie ugościli nas żołnierze 5. Lubuskiego Pułku Artylerii. Tam poznaliśmy pracę żołnierza, zwiedziliśmy jednostkę, mieliśmy też okazję podziwiać wystawiony, specjalnie na naszą wizytę, sprzęt wojskowy.
27 czerwca - odkrywaliśmy zakątki Nenufar Club w Kościanie, gdzie bawiliśmy się na różnorodnych placach zabaw i obiektach takich jak: zjeżdżalnia pontonowa, samochodziki, labirynt, poznając przy tym znane budowle świata. Na zakończenie przepłynęliśmy tratwą po nenufarskich wodach i każdy uczestnik przeszedł chrzest na pirata.
28 czerwca – bawiliśmy się i relaksowaliśmy na Tarnowskich Termach w Tarnowie Podgórnym pod czujnym okiem opiekunów i ratowników.
1 lipca – wybraliśmy się do Multikina w Starym Browarze w Poznaniu na seans filmowy “Sekretne życie zwierzaków domowych 2”. Nie zabrakło oczywiście tradycyjnego popcornu.
2 lipca – zwiedzaliśmy Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Tam też braliśmy udział w warsztatach lepienia z gliny, podczas których pobudziliśmy swoją wyobraźnię i własnoręcznie stworzyliśmy wymyślone przez siebie dzieła m.in. zwierzęta, postaci z gier oraz bajek.
3 lipca – pod czujnym okiem szefa kuchni rozpoczęliśmy swoją kulinarną przygodę podczas warsztatów w CKR Masarnia . Według wskazówek Pana Dariusza Beze robiliśmy pizze, które po zakończonych warsztatach zjedliśmy z apetytem.
4 lipca – wyruszyliśmy do Wolsztyna na warsztaty kulinarne do kawiarni Lunch Box. Dodatkowo zwiedziliśmy Muzeum Roberta Kocha, gdzie na własne oczy mogliśmy zobaczyć prądki gruźlicy pod mikroskopem.
5 lipca – w ostatni dzień półkolonii wszystkie grupy wzięły udział w Grze Miejskiej przygotowanej przez opiekunów. Każda grupa otrzymała koperty z zadaniami do wykonania, które były związane z naszym miastem. Podczas oficjalnego zakończenia półkolonii wręczone zostały nagrody za Turniej na Strzelnicy, a także drobne upominki dla każdego uczestnika.
Cały okres półkolonii przebiegł radośnie i bezpiecznie.
Dziękujemy!
I do zobaczenia za rok!
ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ W ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM.
Pożegnanie absolwentów
19 czerwca 2019 roku w dużej sali gimnastycznej odbyło się uroczyste pożegnanie absolwentów naszej szkoły. Swoją obecnością zaszczycili nas pan burmistrz Marcin Brudło, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej, pani Danuta Grzanowska, przewodnicząca Rady Rodziców, pani Anna Grzanowska, przyjaciele naszej szkoły, pani Alina Kachlicka i pani Barbara Radomska – Witczak. W uroczystości wzięli udział uczniowie klas 8, ich wychowawcy, nauczyciele i Rodzice absolwentów. Część oficjalną rozpoczął pan dyrektor, Piotr Stasiłowicz, podsumowując pracę szkoły w bieżącym roku. Następnie goście, dyrekcja i wychowawcy klas wręczyli wyróżnienia, nagrody i świadectwa uczniom kończącym Szkołę Podstawową nr 1 w Grodzisku Wlkp. Najwyższe wyróżnienie w naszej szkole otrzymała Laura Kaminiarz z klasy 8 b, która została Absolwentką Roku. Uczennica otrzymała statuetkę i nagrodę, a rodzice - list pochwalny. Następnie upominki otrzymali najlepsi sportowcy wśród klas ósmych. Miano to zdobyli: Maria Brychcy i Jakub Mania z klasy 8 b. Szczególne wyróżnienie spotkało 2. uczniów. Pan burmistrz ufundował nagrody dla tych osób, które na egzaminie ósmoklasisty otrzymały 100% punktów. Są to Piotr Cybal z matematyki i Zuzanna Kocąka z języka angielskiego. Kolejne wyróżnienia otrzymali uczniowie aktywnie pracujący w Samorządzie Szkolnym, poczcie sztandarowym, wolontariacie szkolnym, chórze Kantylena i zespole tanecznym. Najważniejsza część pożegnania to wręczenie świadectw. Wśród tegorocznych absolwentów miano Wzorowy Uczeń i świadectwo z wyróżnieniem otrzymało 19 uczniów.
Z klasy 8 a: Piotr Cybal, Barbara Krzyżanowska, Wiktoria Onoh, Piotr Skórnicki, Weronika Skrzypczak, Hubert Wieczorek.
Z klasy 8 b: Maria Brychcy, Norbert Gryzia, Sophie Guemise, Natalia Jokś, Amelia Kachlicka, Laura Kaminiarz, Sebastian Krzyżanek, Jagoda Nowak.
Z klasy 8 c: Marceli Dziurla, Zuzanna Kocąka, Julia Słaba.
Z klasy 8 d: Karolina Braun, Aleksandra Mocek.
Najlepsi uczniowie otrzymali też nagrody, a rodzice- listy pochwalne. Na zakończenie świadectwa i nagrody otrzymali pozostali uczniowie. Po części oficjalnej absolwenci w żartobliwy sposób złożyli podziękowania nauczycielom za ich ciężką pracę. Wszyscy wykazali się znakomitą znajomością poezji polskiej, a utwory przeplatane były piosenkami w wykonaniu szkolnego chóru Kantylena. Życzymy wszystkim absolwentom powodzenia i mądrych wyborów. Nie zapomnijcie o Jedynce – waszej pierwszej szkole!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.
Spotkanie w Urzędzie Miasta i Gminy
W poniedziałek 17 czerwca w Urzędzie Miasta i Gminy odbyło się spotkanie Burmistrza z Absolwentami Roku 2019 oraz laureatką konkursu szczebla wojewódzkiego . Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojan pogratulował wszystkim konsekwentnego realizowania wyznaczanych sobie celów, a ich rodzicom podziękował za wspieranie swoich dzieci, życząc wszystkim dalszych sukcesów. Absolwenci Roku otrzymali pamiątkowe pióra z dedykacją , a rodzice listy gratulacyjne. Absolwentką Naszej szkoły została Laura Kaminiarz.
Laureatką konkursu przyrodniczego "4 pory roku z odnawialnymi źródłami energii" organizowanym przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu została uczennica naszej szkoły Emilia Tadeusz z klasy IV e. Laureatka otrzymała gratulacje oraz bon na zakup książek.
/ J. Wawrzyniak/
Informacja
UWAGA!
W okresie wakacyjnym sekretariat dla petentów czynny
od godz. 900 do 1300.
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
Drodzy Rodzice, Drodzy Uczniowie!
Zakończenie roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się w dniu 19.06.2019 r.
zgodnie z harmonogramem:
godz.800 klasy I-II
godz. 845 klasy IV-VII
Uroczyste zakończenie klas III godz. 1000 – duża sala gimnastyczna
Uroczyste pożegnanie absolwentów szkoły - klasy VIII godz. 1600- duża sala gimnastyczna
Msze święte dla uczniów w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa
godz. 1500 klasy V-VIII
godz. 1600 klasy I-IV
Sukces w konkursie recytatorskim
Kategoria klas IV-VI
Nina Kaczmarek klasa Ve (opiekun Danuta Sendrowicz)
Natalia Pawicka klasa VIa (opiekun Mirosława Włodarkiewicz)
Maria Daleszyńska klasa VIb (opiekun Mirosława Włodarkiewicz)Kategoria klas VII-VIII
Wiktoria Onoh klasa VIIIa
Marta Komorniczak klasa VIIIa
Jagoda Nowak klasa VIIIbUczennice do konkursu przygotowała Hanna Stachowska.
Serdecznie gratulujemy sukcesu Marysi Daleszyńskiej, która zdobyła I miejsce w kategorii klas IV-VI.
/M. Włodarkiewicz/
Wręczenie kasków i kamizelek trzecioklasistom
Po raz kolejny Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojan wręczył trzecioklasistom kamizelki i kaski rowerowe. W słowach skierowanych do dzieci podkreślił, że są to ważne elementy wyposażenia każdego rowerzysty, które mogą nawet uratować życie. Przy wręczaniu obecni byli funkcjonariusze grodziskiej policji oraz przedstawiciel WORD z Poznania.
"Drzwi otwarte 2019r."
Dnia 12 czerwca 2019 roku o godzinie 17:00 w naszej szkole odbyły się " Drzwi otwarte ". dla uczniów, którzy od września rozpoczną naukę w klasie pierwszej. Rodzice uczestniczyli w spotkaniu z dyrekcją szkoły zorganizowanym w małej sali gimnastycznej, gdzie zapoznali się z organizacją nauczania w klasach I . Dzieci w tym czasie spędzały miło czas bawiąc się wspólnie pod opieką Pań z edukacji wczesnoszkolnej oraz starszych koleżanek ze Szkolnego Klubu Wolontariatu. Na boisku szkolnym zorganizowano zabawy z piłką oraz gry. Dzieci wykonywały prace plastyczne na płycie boiska, rysowały kolorową kredą obrazy prezentując swoją kreatywność. Zwiedzali też pomieszczenia szkolne - klasy, sale gimnastyczne, świetlicę i stołówkę. Dzieci wraz z Rodzicami tłumnie przybyli na pierwsze spotkanie. Wszyscy miło i aktywnie spędzili czas.
Dziękujemy za wspólną zabawę.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.
Warsztaty w Rodriguez Gallery w Poznaniu i zajęcia w Muzeum Narodowym
Uczniowie naszej Szkoły już po raz trzeci mieli możliwość wziąć udział w warsztatach w Rodriguez Gallery w Poznaniu, które odbyły się 11 czerwca. Grupa 24 uczniów z klas 7-8 wybrała się na Pierwsze spotkanie ze sztuką współczesną (nasza szkoła współpracuje z galerią już od 2017 r). Dzięki bezpośredniemu kontaktowi ze sztuką współczesną młodzi twórcy mogli podnieść poziom wiedzy na jej temat oraz pozyskać elementarne narzędzia do jej interpretacji. Podczas spotkania akcent położony był na rozumienie sztuki oraz na zachęcenie do czynnego udziału w kulturze. Uczniowie mieli możliwość stworzyć własne dzieła sztuki, które miały nawiązywać do ich wrażeń, emocji, odczuć dotyczących podróżowania. W tym czasie druga grupa zwiedzała wystawę malarską w Muzeum Narodowym .Niespodziewanie uczestniczyliśmy też przez chwilę w spektaklu tanecznym wystawianym na dziedzińcu Szkoły Baletowej w Poznaniu.
W przyszłym tygodniu zapraszamy do naszej szkoły na wernisaż prac wykonanych podczas wizyty w Rodriguez Gallery.
Nasze uczennice laureatkami II i III miejsca 7 edycji konkursu JESTEM POLAKIEM o nagrodę Marii Małgorzaty Janyska Posłanki na Sejm RP
Z radością przyjęliśmy informację o tym, że aż dwie uczennice z naszej szkoły zostały laureatkami w 7 edycji konkursu "Jestem Polakiem" organizowanego przez posłankę na sejm RP Marię Małgorzatę Janyska. Konkurs ma zasięg wojewódzki i obejmuje trzy moduły; plastyczny, literacki i filmowy. Katarzyna Sarnowska z klasy 7b i Weronika Rogozińska z klasy 7a wykonały prace plastyczne, w których wyraziły czym jest dla nich wolność. Komisja konkursowa doceniła ich pomysłowość i przyznała Kasi II a Weronice III miejsce. We wtorek 11 czerwca dziewczynki były w Szamotułach na podsumowaniu konkursu, gdzie z rąk pani poseł otrzymały nagrody. GRATULUJEMY!
Drzwi otwarte szkoły
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im.
Polskich Olimpijczyków w Grodzisku Wielkopolskim.
Uprzejmie informuję, że dnia 12.06.2019 r., o godz. 17:00 odbędzie się zebranie oraz drzwi otwarte szkoły dla rodziców i dzieci, które pragną rozpocząć od 1 września 2019 r. naukę w klasach I.
Rodzice będą mogli poznać:
- organizację nauczania w klasach I
- zasady udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej
- warunki korzystania z opieki świetlicy
- bazę dydaktyczną i zaplecze socjalne szkoły
XIII HUNTERS GRODZISKI PÓŁMARATON SŁOWAKA
W niedzielę 9 czerwca poraz 13 szkoła kibicowała na półmaratonie "Słowaka". Przez 3 godziny uczniowie , nauczyciele oraz dziewczęta z grup tanecznych "JEDYNKA" dopingowały biegnących uczestników maratonu, a wśród nich Sylwię Włodarczyk-Brychcy, pracującą w naszej szkole nauczycielkę języka angielskiego. Wspieraliśmy także naszą koleżankę Renatę Bosacką, która w tym roku nie mogła pobiec w maratonie. Widać, że biegacze zachwyceni byli zorganizowanymi grupami kibiców odwdzięczając się nam uśmiechem i gestami poparcia !
Wyniki konkursu plastycznego "Najpiękniejsze miejsca w Europie"
Z okazji 15 rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej szkoła prowadziła wiele projektów. Jednym z nich był konkurs plastyczny. Na wykonane przez uczniów prace głosowali nauczyciele, pracownicy oraz goście odwiedzający naszą szkołę. Po podsumowaniu głosów wyłoniono następujących laureatów:
I miejsce Jagoda Łysiak 7b
II miejsce Martyna Wecburger 7a
III miejsce Dominika Glapa 7a
Wyróżnienie Adam Giec 4e
Wyróżnienie Julia Woźniczak 6a
Wyróżnienie Martyna Banaszczak 7a
Wyróżnienie Zuzanna Musielak-Szakoła
Wyróżnienie Patrycja Nadobnik 7a
Wyróżnienie Bartek Rupa 7b
Wyróżnienie Anika Kumar 4e
Wyróżnienie Weronika Rogozińska 4e
„Adwokat w szkole” – zajęcia z Panią Kingą Swoboda
We wtorek, 4 czerwca 2019 r. gościliśmy w naszej szkole panią Kingę Swoboda. Pani Kinga jest adwokatem i w ramach projektu: „Adwokat w szkole” spotkała się z uczniami najstarszych klas: 7a, 8a, 8b, 8d.
Podczas spotkań pani opowiedziała o pracy adwokata. Uczniowie dowiedzieli się m.in. czym zajmuje się adwokat, gdzie pracuje oraz co należy zrobić, aby zostać adwokatem. Pani Kinga zwróciła też uczniom uwagę na fakt, iż ukończenie przez nich 13 roku życia powoduje konsekwencje prawne – od tego momentu częściowo sami ponoszą odpowiedzialność karną za swoje zachowanie.
Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów, w związku z czym być może uda nam się je kontynuować w przyszłym roku szkolnym.
/ L. Mańkowska/
Międzynarodowe Igrzyska Specjalne
1 czerwca 2019 roku na terenie Obiektów Sportowo - Rekreacyjnych przy Szkole Podstawowej nr 1 w Grodzisku Wielkopolskim odbyła się XIII edycja Międzynarodowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych. To wielkie święto sportu, tolerancji i wzajemnego wsparcia organizowane jest od 1995 roku.
W zawodach udział wzięło 180 niepełnosprawnych sportowców, w tym uczestnicy z Belgijskiego Merksplas – miasta partnerskiego gminy Grodzisk Wielkopolski. W tym wyjątkowym dniu gościliśmy również drużyny z: Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wolsztynie, Grońska i Kościana, Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Granowie, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rakoniewicach, Środowiskowego Domu Samopomocy w Sielinku, Szkoły Podstawowej Specjalnej w Stęszewie, Szkoły Podstawowej w Wojnowicach, Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Wielichowie, Szkoły Podstawowej w Grąblewie, Szkoły Podstawowej nr 4 im. ktp. Józefa Rejdycha w Grodzisku Wielkopolskim, Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Grodzisku Wlkp., Warsztatów Terapii Zajęciowej w Grodzisku Wielkopolskim oraz reprezentację gospodarzy, czyli grodziskiej jedynki.
Nad bezpieczeństwem oraz prawidłowym przebiegiem igrzysk czuwało blisko 130 opiekunów i wolontariuszy.
Igrzyska rozpoczęły się tradycyjnym przemarszem uczestników oraz zaproszonych gości, wśród których byli między innymi: Paweł Najdek , Eugeniusz Kijewski, Konrad Kołbik oraz dyrektorzy szkół, stowarzyszeń, warsztatów, których reprezentacje brały udział w zawodach. Przemarsz wyruszył w asyście Grodziskiej Orkiestry Dętej, na czele z pocztem niosącym flagę olimpijską, sprzed kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa do Grodziskiego Centrum Sportu przy Szkole Podstawoej nr 1 im. Polskich Olimpijczyków. Tam został zapalony znicz olimpijski przez Pana Konrada Kołbika oraz Annę Wilczek, wciągnięta flaga olimpijska na maszt, a w niebo pofrunęły gołębie. Przepięknie odśpiewany został przez Urszulę Frąckowiak i Klaudię Kolasę hymn osób niepełnosprawnych.
Uroczystego otwarcia igrzysk dokonali wspólnie Burmistrz Piotr Hojan wraz z Wicestarostą Grodziskim Sławomirem Górnym oraz Honorowym Obywatelem Grodziska Wielkopolskiego Hermanem Cooremansem z Belgii.
Podczas igrzysk uczestnicy startowali w takich konkurencjach jak: bieg na 50m, 100m, 200m, skok w dal, skok w dal z miejsca, skoku w wzwyż, pchnięcie kulą, kolarstwo, rzut piłeczką palantową, rzuty do kosza oraz sztafeta 4x100. Zawodnicy otrzymywali medale za zajęcie 1, 2 i 3 miejsca w każdej z konkurencji.
Zawodnicy i ich opiekunowie mieli możliwość skosztować między innymi przepysznej grochówki i smakowitych kanapek. Każdy uczestnik otrzymał prezent przygotowany przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Grodzisku Wielkopolskim.
W dobry nastrój wprowadziły obecnych występy zespołów tanecznych -"JEDYNKA" pod kierownictwem Pani Iwony Wasik oraz uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Grodzisk Wielkopolskim. Niezawodnym komentatorem zawodów okazał się jak zwykle Pan Grzegorz Sterczak.
Panie z wolontariatu senioralnego z DDP „Promessa” przygotowały kącik zabaw, gdzie uczestnicy zawodów i kibice mogli spędzić miło czas w wolnej chwili między konkurencjami.
Igrzyska zostały przygotowane przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Grodzisku Wielkopolskim przy współpracy nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 1 im. Polskich Olimpijczyków oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej w Grodzisku Wlkp.
Szczególne podziękowanie dyrekcja SP1 składa Paniom JOANNIE WŁODARCZAK i ANNIE ŁESKE-JACKOWSKIEJ za przygotowanie scenariusza igrzysk i koordynowanie całej imprezy.
Nawigacja
Archiwum Aktualności