Akcja - Ćwiczyć każdy może
W roku szkolnym 2013/2014 Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Grodzisku Wielkopolskim przystąpiła do Ogólnopolskiej Akcji Ministra Edukacji Narodowej „Ćwiczyć każdy może” organizowanej w ramach Roku Szkoły w Ruchu.
Głównym cele akcji jest upowszechnienie aktywności fizycznej w szkole, na zajęciach jak również poza szkołą. Szkoły biorące udział w akcji „Ćwiczyć każdy może” zostaną odznaczone na mapie Roku Szkoły w Ruchu oraz otrzymają tytuł „Szkoła w Ruchu”.
Pod odnośnikiem obok można znaleźć regulamin
Kliknięcie na aparat przeniesie do galerii zdjęć z realizacji obszarów
REALIZACJA ZADAŃ OBSZARU 1
Wychowanie fizyczne to nie tylko „uczenie się ruszania”, ale także ”ruszanie się, aby się uczyć” (D. Sugden, M. Talbot). Szkoła stanowi najważniejsze, podstawowe „źródło" edukacji w zakresie kultury fizycznej. Wychowanie fizyczne dzieci i młodzieży zwłaszcza w szkole podstawowej powinno być pojmowane jako proces przygotowawczy do korzystania z kultury fizycznej w życiu dorosłym. Wychowanie fizyczne i jego wartości, których jest nosicielem, tj. zdrowie i sprawność fizyczna są środkiem do osiągania ogólniejszych celów wychowawczych. Zabawy, gry ruchowe, ćwiczenia fizyczne i sporty kształtują człowieka nie tylko fizycznie, lecz wspomagają także wychowanie umysłowe, społeczne, moralne.
Obrazki poniżej kryją w sobie konspekty zajęć, kliknij:
REALIZACJA ZADAŃ OBSZARU 2
Alternatywne formy realizacji zajęć wychowania fizycznego.
Poprzez taniec, uczeń wyrabia w sobie poczucie rytmu, słuchu, swobodę i płynność ruchów. Uzyskuje elastyczność i harmonijność ruchową. Elementy tańca i układy choreograficzne przyczyniają się do umiejętności i łatwości obcowania w towarzystwie. Przez ruch ciała uczą się dzieci nawiązywać kontakt z otaczającym nas światem. Ruch i taniec z jednej strony mają istotne znaczenie dla rozwoju osobowości człowieka, z drugiej zaś mogą stać się istotnymi elementami terapii, ponieważ ruch znosi napięcie mięśniowe, emocjonalne, daje odprężenie. Przy okazji doskonałej zabawy następuje wzmocnienie mięśni, rozwija się koordynacja ruchowa i równowaga, jednym słowem znaczenie tańca w korygowaniu wad postawy jest bezsporne. Ruch przy muzyce wzmaga postawę kreatywności, integruje człowieka wewnętrznie i otwiera na twórcze poszukiwania.
Zabawy i gry ruchowe stanowią ważny element edukacji fizycznej. O ich wartości świadczą uniwersalne możliwości zastosowania gier i zabaw, ich prostota i przystępność, nieskomplikowana technika oraz możliwość realizacji w dowolnych warunkach, jak również przyjemne spędzenie wolnego czasu. Zabawy i gry ruchowe stają się podstawowym środkiem wspomagający rozwój aparatu ruchu oraz układów: oddechowego, krwionośnego i nerwowego w rozwoju osobniczym dzieci. Zdrowotne znaczenie zabaw i gier ruchowych podkreślane jest w niwelowaniu zaburzeń i odchyleń rozwojowych u dzieci nadpobudliwych, otyłych, z niedorozwojem motoryki. Przemyślane i odpowiednio przeprowadzone zabawy i gry ruchowe stają się zatem ważnym środkiem oddziaływania zdrowotnego i wychowawczego, a w dalszych etapach rozwoju człowieka mogą być atrakcyjnym środkiem aktywności fizycznej. Przykładem takiej zabawy mogą być puzzle, jeżyki gimnastyczne itp.
Obrazki poniżej kryją w sobie konspekty zajęć, kliknij:
REALIZACJA ZADAŃ OBSZARU 5
Zajęcia sportowe pozalekcyjne umożliwiają uczniom spędzanie czasu wolnego aktywnie i z pożytkiem dla zdrowia. Pozwalają aby uczniowie dostrzegli, że istnieje również inny świat niż tylko ten komputerowy. Celem zajęć organizowanych w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych jest:
* wdrożenie uczniów do przestrzegania zasad współżycia zespołowego,
* kształtowanie samodyscypliny,
* rozwijanie poczucia odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo swoje oraz kolegów,
* propagowanie zasad „czystej gry” ( fair play),
* rozwijanie wiary we własne siły, przełamywanie lęków i obaw,
* kształtowanie nawyku aktywnego wypoczynku.
* kształtowanie umiejętności ruchowych przydatnych w grach sportowych
* rozwijanie i utrwalanie zainteresowań sportowych uczniów poprzez wpajanie zasad i techniki wykonywania ruchu
* wdrażanie uczniów do regularnego uprawiania ćwiczeń fizycznych.
Uczniowie naszej szkoły brali udział w:
- MIĘDZYSZKOLNYM TURNIEJU TENISA STOŁOWEGO
- MISTRZOSTWACH POWIATU W PIŁCE SIATKOWEJ CHŁOPCÓW
- MISTRZOSTWA POWIATU W PIŁCE KOSZYKOWEJ DZIEWCZĄT